Estetska i antiage medicina je napravila značajne napretke na svim poljima, bez obzira da li se radi o hirurškim ili nehirurškim metodama podmlađivanja. Ono što je pre par decenija bilo nezamislivo, danas postižemo jednim tretmanom hijaluronskim filerima ili botoksom. Kako bismo pravilno izabrali proceduru ili kombinaciju tretmana kojim želimo da postignemo željeni rezultat zadržavajući prirodan izgled lica, neophodno je da razumemo proces starenja do detalja. U protivnom, postoji rizik da će rezultat tretmana biti kratkotrajan, neadekvatan i estetski nezadovoljavajuć.
Razumevanje procesa i efekata starenja je preduslov uspešnog podmlađivanja.
Prvi znaci starenja lica se pojavljuju sredinom treće decenije života. Kojom brzinom i u kom obimu lice stari zavisi od spoljašnjih i unutrašnjih faktora, a uobičajeni efekti i znaci starenja su:
- Meko potkožno tkivo (mišići, masno i vezivno tkivo) se spušta usled uticaja gravitacije na ljudsko telo i slabljenja ligamenata.
- Volumen potkožnih tkiva se smanjuje- masno tkivo se resorbuje, mišići se stanjuju.
- Čelo se izdužuje usled povlačenja linije kose.
- Uši i nos postaju duži usled slabljenja vezivnog tkiva koje podupire strukture hrskavice. Nos se takođe čini većim zbog promene položaja maksile (gornje vilice).
- Struktura kože se menja i pojavljuju se bore.
- Dolazi do promena u strukturi kostiju lica.
- Konture lica se menjaju što dovodi do stvaranja senki na licu dok se mladalački sjaj gubi.
Ukupan učinak ovih procesa je ono što podrazumevamo pod starenjem lica.
Levo: kći, 26 godina. Desno: Majka, 64 godine.
Starenje je proces koji obuhvata promene u celokupnim strukturama lica uključujući kožu, masne naslage, ligamente, mišiće i kosti.
Obrnuti trougao mladosti lica
Levo: trougao mladosti (visoke jagodice, puni obrazi, zategnuta linija donje vilice). Desno: obrnut trougao (opuštena koža, ravni obrazi, podvaljak).
U mladosti je lice jasno definisano, istaknutih kontura. Karakterišu ga visoke jagodice, puni obrazi i zategnuta linija donje vilice. Ovo se naziva trougao mladosti. Masne naslage u licu su ravnomerno raspoređene, a određene regije imaju ga u obilju- čelo, slepoočnice, obrazi, zone oko očiju i usta. Starenjem, masno tkivo gubi zapreminu, skuplja se i spušta tako da ove regije koje su bile ispunjene i oble upadaju, stvarajući time udubljenja i bore. Zbog toga, i sama koža gubi svoju prirodnu potporu tkiva te počinje da visi. U procesu preraspodele masnog tkiva, drugi delovi lica dobijaju masne naslage. Tako, donji deo lica u regiji oko brade i donje vilice gubi svoju definiciju i poprima „vrećast“ izgled.
Starenje kože
Starenje kože 1. Bore i pliće linije. 2.Opuštena koža u regiji jagodica i obraza 3. Višak kože na donjoj liniji vilice.
Mlada koža je meka, glatka, dobro hidrirana i čvrstog tonusa. Međutim, kako starimo koža gubi svoju sposobnost brze regeneracije. Smanjuju se kolagen i elastin, a lojne žlezde su manje aktivne. Ovi procesi u koži se manifestuju na njenoj površini u vidu stvaranja prvih mimičnih bora na licu koje se formiraju u predelu između obrva i oko očiju. Usled stalnog rada mišića lica i ponavljanja grimasa iznova, mimične bore se sve više usecaju u kožu. Važno je napomenuti da paralelno sa tim procesom koža sve više gubi svoju elastičnost i vraćanja u izvorno stanje, tako da vremenom postaju statične, duboko urezane na licu. Nastanak plićih linija i bora se vezuje i za štetan uticaj spoljašnih faktora: sunca, vetra, pušačkog dima i drugog.
Osim procesa formiranja bora na koži, proces starenja se ogleda i u opuštanju i gubitku čvrstine i sjaja kože. Proces starenja lica zavisi od osobe do osobe jer osim genetskog faktora bitnu ulogu igra i način života.
Starenje i promene masnog tkiva
Gubitak masnog tkiva na licu. 1. Udubljeni podočnjaci 2. Gubitak punoće u obrazima 3. Bore oko nosa i usana 4. Viseći jastučići na donjoj vilici 5. Podvaljak
Masne naslage se nalaze ispod površine kože u tzv. subkutanom sloju ali takođe i u dubljem sloju lica, ispod mišića. One daju volumen i održavaju definisanost kontura lica. Sa starenjem, masne naslage se tope i spuštaju. Kao rezultat tog procesa, lice menja svoje konture a koža se opušta jer gubi potporu. U gornjim regijama lica se stvaraju udubljenja. Ovde prvenstveno mislimo na regiju oko očiju, slepoočnice, čelo i obraze. U donjoj regiji lica dolazi do nagomilavanja masnih naslaga pa tako brada i vilica gube svoju definiciju a koža počinje da visi.
Opšti izgled lica je takav da vremenom gornja regija lica izgleda sve više upalo i „izduvano“ dok sa druge strane, donja regija izgleda sve više bezlično i prenaglašeno u odnosu na gornju.
Starenje i promene mišića lica
Starenje mišićnog tkiva na licu. 1. Bore između obrva i oko očiju 2. Gubitak konture i punoće obraza 3. Opuštena linija donje vilice
Ispod slojeva kože i masnih naslaga nalazi se sloj mišića lica. Ovi mišići su vrlo aktivni i svaki pokret bez obzira da li je reč o smejanju, mrštenju, govoru ili žvakanju hrane zahteva njihovo učešće. Stalni pokret mišića ostavlja tragove na površini kože. U mladosti koža proizvodi dovoljne količine elastina i kolagena, te se koža brzo vraća u prvobitno stanjei ne stvaraju se bore. Vremenom, stalnim ponavljanjem istih prokreta i smanjenjem sposobnosti kože da se regeneriše, dolazi do pojave prvih bora. Još jedan efekat starenja mišića je taj da mišići slabe. To dovodi do dodatnog opuštanja lica zbog čega ono često izgleda umorno i ispijeno. Prve bore na licu se obično javljaju izmedju obrva u tridesetim godinama. To su tzv. bore mrštilice -dve vertikalne linije koje se formiraju usled mrštenja i nabiranja čela.
Starenje i promene koštanog tkiva
Starenje koštanog tkiva na licu. 1. Gubitak koštanog tkiva čela (pojava udubljenja, bora). 2. Gubitak koštanog tkiva oko očiju 3. Gubitak koštanog tkiva donje vilice (opušteni donji deo lica)
Kosti su temelj lica. Na kostima leže mišići, masne naslage, tetive, vezivno tkivo i koža. Starenjem dolazi do gubitka koštane mase lica čime se njegove konture i dimenzije menjaju. Površine oko očiju postaju veće, podočnjaci se dodatno produbljuju, gubi se definisanost linije donje vilice usled povlačenja i smanjenja koštane mase vilice.