Uklanjanje melazme, kožnog oboljenja koje najčešće pogađa žene, može biti mučno i dugotrajno, ali uz odgovarajuću terapiju postižu se uspešni rezultati. Hemijski pilinzi i neablativni laseri su efikasni načini za uspešno uklanjanje ovih tamnih fleka i hiperpigmentacija na licu i telu.

uklanjanje melazme

Šta je melazma?

Melazma je hronično stanje kože koje se najčešće pojavljuje između 30. i 60. godine. Uglavnom se manifestuje na licu, u vidu većih tamnih diskoloracija i fleka. Reč je o vrsti hiperpigmentacija koje su uglavnom svetlo do tamno smeđe boje.

Specifično je to što se u 90 % slučajeva melazma javlja kod žena, a samo u 10 % pogađa muškarce. Najčešće, žene dobijaju melazmu tokom perioda trudnoće. Postoji podatak da čak 90 odsto trudnica ima melazmu u nekom obliku.
Melazma se najčešće javlja na nosu, obrazima, čelu, bradi i iznad gornje usne. Osim na licu, može se javiti i na drugim delovima tela, uglavnom na onim koji su često izloženi suncu.

Glavni uzročnik melazme je pigment melanin, odnosno, njegova prekomerena proizvodnja. Melanin je pigment koji određuje boju našeg tena, kože. Melanociti, ćelije koje proizvode melanin, smeštene su u najdubljem sloju epidermisa. Ukoliko iz nekog razloga dođe do pojačane produkcije melanocita i stvaranja nepotrebne količine melanina, posledica mogu biti različite vrste diskoloracija na koži i neujednačen ten. Javljaju se sitne pege, flekice ili male mrlje na koži, ali i veće hiperpigmentacije kao što je melazma.

ZAŠTO NASTAJE MELAZMA?

Jedan od glavnih uzroka može biti hormonske prirode. Tokom trudnoće, određeni hormoni podstiču stvaranje melanocita i to dovode do stvaranja veće količine pigmenta. Usled hormonskog disbalansa melazma se upravo i najčešće javlja kod trudnica. Ovaj oblik melazme naziva se još i “trudnička maska” ili kloazma. Nakon porođaja, melazma u nekim slučajevima može nestati sama od sebe. Usled hormonskog disbalansa, melazma se javlja i kod žena u menopauzi. Uzimanje kontraceptivnih pilula ili terapije koja nadoknađuje hormone može dovesti do hormonskih promena sličnih onima u trudnoći. Zato i u ovim slučajevima može doći do njene pojave.

Pacijenti koji boluju od epilepsije i koriste antikonvulzivne lekove takođe su u povećanom riziku od melazme a njena pojava može biti uslovljena i genetskim predispozicijama.

Prekomerno izlaganje sunčevoj svetlosti prvi je uzrok prevremenog starenja kože, ali i okidač za nastanak melazme. Štetni UV zraci stimulisaće produkciju melanocita. U posebnom rizuku su osobe tamnijeg tena koje prirodno imaju veću količinu melanina u koži. Zato je pri svakom izlaganju suncu potrebno adekvatno zaštititi kožu, a time ćemo sprečiti i njeno fotostarenje i oštećenja od UV zraka.

U suprotnim situacijama, kada je proizvodnja melanina drastično smanjena, mogu se javiti hipopigmentacije– mrlje bez pigmenta. Osobe bez imalo melanina u koži karakteriše koža bele boje, takozvani albinizam.

uklanjanje melazme uzroci
Kako prepoznati melazmu?

Ukoliko na vašem licu postoje tamne fleke koje su uporno tu i ne nestaju ni nakon nekoliko meseci, može biti da je reč o melazmi. Melazma se javlja kao fleka u ravni kože, najčešće je braon boje. Tokom leta i pri jačem izlaganju suncu, stanje se pogoršava i melazma postaje još tamnija.

Koje vrste melazme postoje?

Iako bez sumnje predstavlja veliki estetski problem, važno je naglasiti da melazma nije znak poremećaja organizma ili disfunkcije nekih organa. U zavisnosti u kom nivou kože se nakuplja melanin, razlikujemo nekoliko tipova melazme:

  • Epidermalna melazma karakteristična je po smeđim flekama, jasnih, oštrih ivica. Melanin se u ovom slučaju nakuplja u epidermu i pogađa gornji sloj kože.

  • Dermalna melazma- fleke su plavičaste do sive boje, izgledaju kao da se razlivaju na koži. U ovom slučaju melazma se javlja u dubljim nivoima dermisa i lečenje je teže i dugotrajnije.
  • Mešovita melazma je kombinacija prethodna dva tipa, a hiperpigmentacije su braon do sive boje i razlivenih, nepravilnih ivica.
  • Još jedna vrsta je takozvana mandibularna melazma koja se javlja u regiji brade i vilice.
Kako ustanoviti melazmu?

Ukoliko sumnjate da imate melazmu, nemojte čekati. Ona se može proširiti i pogoršati, a tada će uklanjanje biti teže. Pregled kod dermatologa biće dovoljan da otklonite sumnje. Jednostavnim pregledom kože ustanoviće se o čemu je reč.

tRETMANI ZA UKLANJANJE MELAZME

Nakon pregleda, kada se ustanovi o kojoj vrsti se radi, naš lekar će predložiti najefikasniji tretman za uklanjanje melazme. Na sreću, danas postoji veliki broj metoda i protokola koji veoma uspešno i dugotrajno eliminišu sve vrste hiperpigmentacija na koži. Hemijski pilinzi, mezoterapija ili lasersko uklanjanje melazme- sve tretmane mora izvoditi isključivo lekar.

Hemijski pilinzi za lečenje melazme

Hemijski pilinzi su neinvazivna medicinska procedura tokom koje uklanjamo površinski sloj kože pomoću različitih kiselina. U zavisnosti od indikacije i nepravilnosti koju tretiramo, koristimo različite vrste kiselina u različitim procentima. Hemijski pilinzi su jedan od najefikasnijih tretmana za uklanjanje melazme i drugih vrsta hiperpigmentacija, jer ne izazivaju reaktivnu pigmentaciju. Posebno izdvajamo TCA piling i Melanostop pilingom.

TCA hemijski piling za uklanjanje melazme

TCA ili piling trihlorsirćetnom kiselinom daje najbolje efekte za uklanjanje melazme. Takođe, veoma je efikasan u podmlađivanju kože, uklanjanju ožiljaka, staračkih pega. Zavisno od tipa melazme, određuje se dubina TCA pilinga. On može biti duboki ili srednje duboki. Koristi se trihlorsirćetna kiselina u koncentarciji od 15% do 80 %. TCA piling radimo od oktobra do kraja marta kada je najslabije UV zračenje, a kako bismo izbegli dodatnu pojavu fleka i hiperpigmentacija.

Na očišćenu kožu nanosimo rastvor trihlorsirćetne kiseline u nekoliko slojeva, što će uticati na dubinu pilinga. Nakon desetak minuta uklanjamo kiselinu i nanosimo zaštitnu kremu na kožu. Tokom tretmana pacijenti osećaju blago peckanje i pojačan osećaj toplote.

Od dubine piling zavisiće period oporavka kože, najčešće je to do 7 dana. Nakon tretmana koža je crvena, zatim postepeno tamni, peruta se i ljušti. Lekar će vam preporučiti koju regenerativnu kremu da koristite i važno je da nikako ne dirate i ne ljuštite kožu na silu. Pustite je da se prirodno regeneriše. Za optimalne rezultate naješće je potrebno ponoviti tretman 3 do 5 puta, sa razmacima od mesec. Prvi rezultati primećuju se već nakon prvog tretmana. Melazma postepeno bledi, koža je nežnija, ujedačenijeg tena i zdravijeg izgleda.

Nakon TCA pilinga važno je da kožu adekvatno zaštitimo. Neophodno je da stalno nanosimo na lice kremu sa viskokim zaštitnim faktorom i da najmanje dva meseca izbegavamo direktno izlaganje suncu. Upravo zato se TCA piling radi tokom jeseni i zime. Tokom trudnoće i u period dojenja nikako se ne sme raditi ovaj piling.

uklanjanje fleka hemijski pilinzi
Melanostop hemijski piling protiv melazme

Melanostop je klinički dokazan, poseban koktel kiselina za uklanjanje melazme i hiperpigmentacija na telu i licu. Ne izaziva iritacije, a koristimo ga za blage ili umerene hiperpigmentacije. To su melazma, solarni lentigo, post-inflamatorne hiperpigmentacije, kao i za ujednačavanje teksture i protiv fotostarenja kože.

Melanostop čine aktivni sastojci kao što su azelaična kiselina (20%), rezorcinol (10%), fitinska kiselina (6%) i traneksaminska kiselina (3%). Svaki od njih ima svoju ulogu, smanjuju aktivnost melanocita, posvetljuju pigmentacije, uklanjaju tvrdu i zadebljaju kožu, smanjuju proizvodnju melanina i njegovo nakupljanje.

Nakon detaljnog čišćenja kože nanosi se Melanostop koktel kiselina. Nakon što deluje 5 do 10 minuta, kiselinu neutrališemo i nanosimo umirujuću masku. Tretman ukupno traje oko 35 minuta. Nema perioda oporvak, niti ljuštenja i crvenila kože.
Potrebno je uraditi seriju od 3 do 6 tretmana, u razmaku od 15 dana. Za pojačane efekte tretmana, Melanostop možemo kombinovati sa dermapenom.

Neablativni laseri za uklanjanje melazme

Lasersko uklanjanje melazme izvodimo tako što pomoću laserskih snopova određene dužine cilajno tretiramo oštećene i potamnele delove kože. Tretmane pomoću neablativnih lasera možemo raditi tokom cele godine. Moguća je pojava blagog crvenila, ali nema irtitacija, niti perioda oporavka. Najbolje rezultate postižemo laserima koji su deo multifunkicionalne platforme Harmony XL PRO.

ClearLift Q -switched Nd:yag

Ovaj laser daje vrhunske rezultate u domenu podmlađivanja kože, ali i veoma efikasno tretira različite hiperpigmentacije. ClearLift laser svojim fotoakustičnim efektom razlaže pigmente fleka i pigmentacija na koži, a ten postaje ujednačen.
Pomoću njega je moguća precizna kontrola dubine tretmana u zavisnosti da li je melazmla dermalna ili epidermalna. Laser prodire do najdubljih slojeva kože, pri tome ne oštećuje njenu površinu.

Tretmani se mogu izvoditi na licu, vratu, dekolteu, šakama i stomaku. Jedan tretman traje oko 30 minuta, a za optimalne rezultate potrebno je od 3 do 4 tretmana. ClearLift tretman je bezbedan za sve tipove kože, bezbolan, ne zahteva anesteziju i bez perioda oporavka.

Dye VL

Laserski modul Harmony DYE VL efikasno će ukloniti razliličite nesavršenosti, fleke i posvetleti melazmu. Poznat je i kao fototerpija, a zasnovan je na IPL tehnologiji (Intezivna pulsirajuća svetlost). Kratkotrajni laserski impulsi prolaze u dublje slojeve kože, dok sonda intenzivno hladi površinu kože i čini tretman bezbolnim. Pigmentne fleke i mrlje se razlažu, ten je lepši i ujednačen.

Ovim laserom uspešno tretiramo i akne, rozaceu, kuperozu kao i crvene inflamirane akne. Nakon tretmana nema perioda oporavka, a nuspojava može biti blago crvenilo na koži. Najčešće je potrebno od 3 do 6 tretmana koji se rade u razmaku od tri do četiri nedelje. DYE VL tretmani se isključivo rade tokom jeseni, zime i ranog proleća. Sve o tretmanu DYE VL laserom saznajte klikom na link.

uklanjanje hiperpigmentacija

Mezoterapija traneksaminskom kiselinom

Traneksaminska kiselina (TXA) je jedan od najboljih izbora za tretiranje različitih vrsta hiperpigmentacija, pa tako i melazme i rozacee. Deluje tako što smanjuje broj krvnih sudova u dermisu (srednjem sloju kože), ubrzava obnavljanje ćelija i bori se protiv svih faktora koji pomažu stavaranje melanina. Pogodna je za sve tipove kože.

Tretman ovom kiselinom radimo tokom čitave godine, a pod kožu je unosimo tehnikom mezoterapije. Kiselinu u određenoj koncentraciji ubacujemo u srednji sloj kože pomoću veoma tankih iglica. Tretman traje oko 40 minuta, a preporučuje se serija od 3 tretmana u razmaku od tri do 4 nedelje.

Ovaj tretman je kontraindikovan za trudnice, osobe koje imaju koagulacione probleme, autoimuna oboljenja ili bakterijske infekcije.

Da li su rezultati uklanjanja melazme trajni?

Kada uklonimo melazmu i ten postane ujednačen, tada je neophodno da povedete računa o pravilnom izboru preparata za prevenciju pojave fleka. Naš lekar će vam preporučiti kako da negujete kožu, koju kozmetiku da koristite i koje SPF proizvode da izaberete. Kod nekih pacijenata, jednom uklonjena melazma se može vratiti sa pojavom sunčanih dana. Tada je neophodno uraditi tretmane neablativnim laserima ili hemijskim pilingom kao što je Melanostop, kako bismo je držali pod kontrolom.

Kako sprečiti nastanak melazme?

Ako se nalazite u rizičnoj grupi za razvoj melazme, postoje nekoliko načina da je sprečite ili usporite njeno širenje. To uključuje biranje odgovarajućih proizvoda za negu lica, redovno nanošenje visokog SPF faktora, nošenje naočara i šešira radi zaštite od sunca. Takođe, proverite da li hormonska terapija ili kontraceptivne pilule ukoliko ih uzimate mogu biti uzrok melazme.

Uklanjanje melazme- dodatna pitanja i cene tretmana

Cene uklanjanja melazme zavise od tretmana koji radimo, pa je najbolje da pogledate detaljno na stranici Cenovnik. Za sva dodatna pitanja pozovite nas na broj 060/345-0304 ili nam pišite na estetikabgd@gmail.com.