Kapilari koji su prošireni i vidljivi na površini kože predstvljaju veliki estetski, a često i zdravstveni problem. Zato je važno lečiti ih na vreme. Najefikasniji i najbezbedniji način za uklanjanje kapilara jeste pomoću savremenih lasera platforme Harmony XL PRO.

uklanjanje kapilara kapilari

Šta su kapilari?

Kapilari su najmanji krvni sudovi u našem organizmu, odnosno, najsitniji delovi sistema za cirkulaciju. Njihova uloga je velika: omogućavaju razmenu materija između malih arterija (arteriola) i malih vena (venula), ali i pomažu u regulisanju telesne temperature. U zavisnosti od tkiva u kojem se nalaze, kapilare delimo u tri grupe:

  • Kontinuirani kapilari su oni koji se nalaze u nervnom i mišićnom tkivu;
  • Sinusiodalni kapilari omogućavaju komunikaciju crvenih i belih krvnih zrnaca, nalaze se u jetri i slezini;
  • Fenestrirani kapilari nalaze se u bubrezima i imaju brojne pore (fenestre) koje omogućavaju prolaz većim molekulima.

Kapilari se nalaze neposredno ispod površine kože, a ukoliko dođe do njihovog širenja postaju vidljivi kao sitni crveni, ljubičasti ili plavi tragovi u ravni kože. Prošireni kapilari stručno se nazivaju teleangiektazije i mogu se javiti kako na licu, tako i na telu, najčešće na nogama. Izgledaju kao razgranate linije koje se vide kroz kožu i veliki su estetski problem.

Vrste proširenih kapilara

Postoje dve vrste proširenih kapilara:

  • primarni prošireni kapilari su najčšće naslednog tipa i javljaju se na tačno ograničenim područjima;
  • sekundarni prošireni kapilari nastaju kao posledica različitih oštećenja kože, poput štetnog UV zračenja, hladnoće, često i kao posledica dugog sedenja ili stajanja. Mogu se javiti i zbog uzimanja određenih lekova ili kao posledica različitih oboljenja (ciroza jetre, sklerodermija).

Prošireni kapilari najčešće se javljaju na licu, rukama i nogama. Za razliku od proširenih vena, kapilari su u ravni sa kožom. Nazivamo ih još i paukovim venama (spider nevusi) jer izgledaju kao mreža sićušnih linija koje se granaju.

Zbog čega se javljaju prošireni kapilari?

Kapilari, odnosno vidljiva kapilarna mreža, javlja se kako kod žena, tako i kod muškaraca, najčešće nakon 30.godine života. Kada je reč o licu, kapilari se najčešće javljaju na bradi, nosu, obrazima. Zidovi kapilara su veoma elastični i ukoliko se naglo prošire, tada mogu ispucati i postati vidljivi na površini kože. Nekoliko je faktora koji utiču na širenje kapilara.

  • Kao i u svakom segmentu, genetski faktor igra važnu ulogu u tome da li će neko imati proširene kapilare ili ne. Ukoliko je ovo simptomatično u vašoj porodici, svakako postoji rizik da ćete i vi imati isti problem i zato reagujte na vreme.
  • Hormonska neravnoteža posebno predstavlja problem ženama, najčešće tokom trudnoće, menopauze. Usled naglih hormonskih promena i viška estrogena javlja se površinska vaskularizacija kože- koža je providna, krvni sudovi su lako vidljivi. Takođe, ukoliko je koža veoma osetljiva ili dehidrirana, samim tim je i tkivo tanje, a kapilari lakše pucaju i šire se.
  • Izloženost vetru, hladnoći, štetnom sunčevom zračenju, nagle promene temperature, sve to dovodi do promena na koži i u koži. Narušava se zaštitna funckija kože, kapilari se šire i na koži se javlja takozvani “kapilarni ten”. Povrede na koži ili agresivno ceđenje bubuljica takođe mogu uzrokovati širenje kapilara.

  • Uzimanje određenih lekova, kao što su steroidi ili hormonska terapija često mogu dovesti do širenja kapilarne mreže i pucanja kapilara.
  • Kapilarna mreža se širi i usled određenih oboljenja, najčešće kao posledica oboljenja jetre.

  • Predugo sedenje ili stajanje, neizbalansirana ishrana, pušenje, konzumiranje alkohola, manjak fizičke aktivnosti- sve su to faktori koji indirektno mogu uticati na pojavu kapilara. Gojazne osobe su takođe u većem riziku od pucanja kapilara, kao i od širenja vena. Kapilari mogu biti i posledica agresivnih tretmana ili nepravilnih masaža.

Kapilari i kuperoza

Pojačano crvenilo na koži i proširenje malih površinskih kapilara koji su smešteni u demisu naziva se kuperoza. Osobe svetlog tena i osetljive kože najčešće su sklone pojavi kuperoze. Krvni sudovi su vidljivi na površini kože u vidu jarko crvenih do ljubičasto- plavih tragova. Najčešće se javlja na nozdrvama, obrazima- posebno na jagodicama, ali može biti zahvaćeno čitavo lice.

Zavisno od stadijuma bolesti, kuperoza može biti praćena svrabom, bolom, čak i upalom kože. Češće se javlja kod žena nego kod muškaraca, uglavnom u starosnoj dobi od 30. do 50. godine. Ukoliko na koži dominira crvenilo i mreža kapilara je teško uočljiva, taj stadijum nazivamo eritroza. Prelazni stadijum između kuperoze i eritroze je eritrokuperoza.

Kako ustanoviti proširene kapilare?

Kapilari su najčešće bezopasni i uglavnom nisu praćeni bolovima niti tegobama. Zato kod većine pacijenata predstavljaju isključivo estetski problem. Međutim, ukoliko su veoma izraženi, a najčešće je to slučaj na nogama, to može ukazivati na problem sa dubokim venama i prva je naznaka oboljenja venskog sistema.

Svakako, ukoliko uočite proširene kapilare važno je da se obratite dermatologu koji će obaviti dermatološki pregled. U 25 odsto slučajeva pregledom se može ustanoviti da li postoji ozbiljan zdravstveni problem. Ono što je najvažnije, jeste da kapilare lečite na vreme, jer oni neće sami od sebe nestati i povući se.

Naprotiv, mreža ovih sitnih krvih sudova dodatno će se širiti i postajati sve vidljivija na površini kože. Tada će proširene kapilare biti teže izlečiti, jer često dolazi čak i do promene boje kože. Moguće su i komplikacije kao što su upale, ali i otvaranje rana na potkolenicama.

Uklanjanje kapilara laserom

U zavisnosti od toga koliko je kapilarna mreža proširena, da li je reč o manjim ili većim kapilarima, mogu se primeniti različite terapije. To može biti uzimanje određenih lekova za ojačavanje i sužavanje krvnih sudova, nošenje kompresivne čarape. Međutim, najefikasnija metoda koja se širom sveta uspešno primenjuje za uklanjanje proširenih kapilara na koži jeste terapija laserom.

Najveće prednosti laserskog lečenja kapilara su sledeće:

  • tretmani savremenim laserima su efikasni, brzi i potpuno bezbedni;
  • lasersko uklanjanje kapilara je gotovo bezbolno, a rezultati su vidljivi odmah;
  • nema perioda oporavka i pacijenti se odmah vraćaju svojim svakodnvenim obavezama;
  • rezultati su trajni.

Laserski tretman kapilara zasniva se na fotokoagulaciji promenjenih sitnih krvih sudova, uz trajno otklanjanje nastalih promena. Najsavrmeniji laseri koje koristimo ukloniće promene na kapilarnoj mreži bezbedno i efikasno, uz svega nekoliko tretmana. Nakon konsultacije sa našim lekarom, utvrđujemo protokol uklanjanja kapilara- koji laser ćemo primeniti, koliko tretmana je neophdno, u kom razmaku ćemo izvoditi tretmane.

Za lečenje kapilara koristimo lasere koji su deo savremene medicinske platforme Alma Harmony XL Pro. Pomoću ove napredne tehnologije uspešno tretiramo čak 65 dermatoloških indikacija, među kojima su i kapilari. Zavisno od toga u kom stadijumu se nalazi proširena kapilarna mreža odlučujemo se za laser DYE VL ili ND:yag long pulse laser.

kapilari uklanjanje
DYE VL laser za uklanjanje kapilara

DYE VL je idealan laserski tretman za uklanjanje manjih kapilara na licu i telu. Takođe, uspešno uklanja hiperpigmentacije, leči kuperozu i rozaceu, ali i vraća koži elastičnost i podmlađuje je. Reč je o neablativnom laseru koji prodire u dublje slojeve kože, ali površina kože ostaje netaknuta. Tretman se zasniva na naprednoj fluorescentnoj tehnologiji – usavršenom obliku IPL-a, intenzivnog pulsnog svetla. Svetlost koju emituje laser apsorbuje hemoglobin u krvim sudovima. Na taj način postepeno dolazi do sužavanja kapilara, oni nestaju i nisu više vidljivi na površini kože. Ovakva fototerapija razlaže nagomilani melanin u koži što dovodi do nestanka fleka, a ten je ujednačen.

  • Dye VL laserski tretman je gotovo bezbolan, uz blago peckanje koje je podnošljivo;
  • Nema perioda oporavka niti nuspojava na koži;
  • Tretmane izvodimo od jeseni do ranog proleća, kada je najmanje UV zračenje i manja mogućnost od pojave hiperpigmentacija;

Broj potrebnih tretmana zavisi od stanja kože, ali najčešće je to 3 do 6 tretmana koji se rade u razmaku od 3 do 4 nedelje. Više o DY VL laseru saznajte ovde.

ND:Yag laser za uklanjanje kapilara

Pun naziva lasera je Cooled Long Pulse 1064nm Nd:YAG, a ovaj modul efikasno obavlja koagulaciju vaskularnih lezija i mekih tkiva. Emituje intenzivnu svetlost koja uspešno tretira različite indikacije među kojima su: prošireni kapilari, retikularne vene dijametra do 4mm, rozacea, hemangiomi, bradavice. Svetlost ND:YAG lasera deluje na hemoglobin u krvi, krv se zgrušava i zatvaraju se prošireni kapilari. Odlične rezultate postižemo u lečenju većih vidljivih kapilara (do 3 mm) kao vidljivih i vena.

Tretman nije bolan, izuzev blagog peckanja koje pacijenti dobro tolerišu. Broj tretmana zavisi od izraženosti kapilarne mreže, a uz nekoliko tretmana postižemo odlične rezultate. Moguća je pojava crvenila koje prolazi za dan ili dva, a koža je nakon toga vidljvo obnovljena, a ten ujednačen.

uklanjanje kapilara kapilari
Koliko traje oporavak kože?

Nije potreban poseban oporavak kože nakon laserskog lečenja kapilara. Crvenilo prolazi nakon dan ili dva, a u tom periodu ne treba se šminkati niti izlagati kožu sunčevom zračenju. Kako bi uklanjanje kapilara bilo što efikasnije, važno je da se držite saveta lekara. To podrazumeva nošenje kreme sa visokim SPF faktorom, afekvatnu nega kože, kao i eliminisanje faktora koji dovode do pojave kapilara.

Koliko tretmana mi je potrebno?

Broj potrebnih tretmana i protokol lečenja utvrdiće lekar, u zavisnosti od stanja kože i područja koje je zahvaćeno proširenom kapilarnom mrežom.

Kontraindikacije 

Lečenje kapilara laserom nije namenjeno trudnicama, dojiljama, kao ni pacijentima sa malignim oboljenjima, epilepsijom, vitiligom, aktivnom infekcijom na koži. Takođe, ovaj vid terapije nije ni za pacijente koji koriste određene lekove, među kojima su antikoagulantni ili fotosenzitivni lekovi.

Kako sprečiti širenje kapilara?

Ukoliko je pojava kapilara genetski predisponirana, treba pravovremno ukoliniti određene faktore rizika koji će pogoršati širenje mreže kapilara. To podrazumeva odgovarajuću negu kože i izbegavanje spoljašnjih faktora koji će dovesti do širenja kapilara. Savetuje se lagana fizička aktivnost, izbegavanje dužeg stajanja i sedenja, ukoliko je moguće. Na taj način poboljšaćemo cirkulaciju i omogućiti pravilan venski tok.

Uklanjanje kapilara- dodatna pitanja i cene

Savremeni laseri Dye VL i ND:YAG dostupni su u našoj ordinaciji. Cene svih usluga pogledajte na stranici u Cenovnik. Za sva dodatna pitanja pozovite nas na broj 060/345-0304 ili nam pišite na estetikabgd@gmail.com.