Keloidni ožiljci i hipertrofični ožiljci zahtevaju efikasno lečenje kako bismo ih trajno uklonili sa kože. Ovaj estetski problem uspešno rešavamo pomoću savremenih lasera kao što su Candela CO2 i Dye VL.

keloidi keloidni ožiljci

Šta su keloidni ožiljci?

Bilo da se nalaze na licu ili telu, ožiljci predstavljaju veliki estetski problem i narušavaju samopouzdanje pacijenta. Ožiljci nastaju kao posledica povrede, traume, nakon operacije, upale, infekcije ili drugih oštećenja kože. Prilikom procesa zarastanja, vezivno tkivo na tom mestu gubi svoju funkciju. Novo vezivno tkivo koje zamenjuje oštećenje ne može u potpunosti da nadoknadi gubitak i tu nastaje ožiljak. Zavisno od toga kako koža zarasta, ožiljak može biti u ravni kože ili iznad njene površine, linearnog ili širokog oblika.

Na mestu gde je koža atrofirala, nastaju atrofčni ožiljci koji su najčešće posledica neadekvatnog lečenja akni i bubuljica. Izgledaju kao sitna udubljenja u koži i razlikujemo nekoliko vrsta atrofičnih ožiljaka: icepick (uski su i duboko u koži, širine oko 2mm), boxscar (imaju oštre ivice), rolling (mali kružni ožiljci). U atrofične ožiljke spadaju i strije.

Za razliku od atrofičnih ožiljaka koji su ispod ravni kože, druge dve kategorije ožiljaka se formiraju iznad površine kože. To su keloidni ožiljci- keloidi i hipertrofični ožiljci.

Keloidi

Keloidi ili keloidni ožiljci su karakterističnim po sledećem: boja im je rozikasta do crvena, glatki su i tvrdi na dodir, izdignuti su iznad ravni kože, nepravilnog su oblika i veći su od same rane. Mogu biti osetljivi, često praćeni svrabom i bolom.

Keloidni ožiljci nastaju usled abnormalne proliferacije ožiljnog tkiva. Tokom zarastanja rane, dolazi do prevelike proizvodnje kolagenskih vlakana koja pokušavaju da zacele ranu. Usled toga se događa da ta vlakna bujaju i preko ivice rane i tako nastaju vidljivi tragovi u vidu keloida.

Najčešće se formiraju posle neke traume kao što je opekotina, nakon bakterijskih infekecija kože, kao posledica akni ili u postoperativnom ožiljku. Nastaju čak i mesecima, u početku su crvenosmeđe, a kasnije ružičaste do crvene boje.

Uglavnom se javljaju na licu (najčešće na bradi i donjem delu vilice), u predelu ušne školjke, na vratu, grudima i gornjem delu leđa. Ukoliko se jave spontanto, pretpostavlja se da su posledica određene mikrotraume koju pacijent nije ni primetio.

Često su genetski predisponirani i javljaju se kod 5% populacije, u većem procentu kod mlađih ljudi i češće kod žena nego kod muškaraca. Važno je napomenuti da keloidi nikada ne zarastaju sami od sebe i veoma je važno lečiti ih na vreme. Takođe, izuzetno je bitno izabrati odgovarajući tretman jer nakon neodgovarajuće terapije keloidi mogu ponovo da se pojave.

Hipertrofični ožiljci

I ova kategorija ožiljaka nastaje iznad ravni kože, izgledaju kao ispupčenja. Sačinjeni su od tkiva koje je vremenom zadebljalo i različito je od okolnog, zdravog tkiva. Kolagen u ovakvom tkivu nije složen u snopove kao što je to slučaj kod zdrave kože, već je nepravilno raspoređen. Hipertofični ožiljci su najčešće posledica neke povrede ili nastaju na mestu reza, nakon operacija. Ivice ovakvih ožiljaka su ravne, a boja im je crvena do ljubičasta. Tvdri su na dodir i mogu biti bolni, a koža na ovim mestima je suva i dehidrirana.

Razlika između keloidnih i hipertrofičnih ožiljaka?

Postoji nekoliko bitnih razlika između keloida i hipertrofičnih ožiljaka. Hipertrofični ožiljci mogu nestati sami od sebe u nekim slučajevima, dok keloidni ožiljci uvek zahtevaju lečenje i ne prolaze spontano. Takođe, keloidni ožiljci se formiraju preko ivice rane, dok hipertrofični nastaju tačno na području gde je bila povreda kože. Keloidi imaju tendenciju da naglo rastu, što ih razlikuje od hipertrofičnih ožiljaka.

Keloidni ožiljci i tretmani laserima

Pre svega, važno je napomenuti da lečenje keloidnih i hipertrofičnih ožiljaka uvek predstavlja veliki izazov i zahteva strpljenje od pacijenta. Obe vrste ožiljaka su iznad površine kože što znači da postoji manji ili veći višak vezivnog tkiva koje je potrebno ukloniti. Uklanjanje keloida je zahtevnije od lečenja hipertrofičnih ožiljaka, jer su oni po pravilu veći od same rane.

Zbog toga, jedini adekvatan način za lečenje ovakvih vrsta ožiljaka, a koji daje efikasne rezultate, jeste lasersko uklanjanje ožiljaka. Lečenje ožiljaka laserom ima brojne prednosti. Pre svega, reč je o nehirurškoj, minimalno invazivnoj proceduri. Laserima poslednje generacije postepeno radimo ablaciju, odnosno, uklanjamo tkivo ožiljka.

Biostimulativni i terapeutski efekast lasera regeneriše kožu u njenim dubljim slojevima, a ožiljčano tkivo popunjava nova, mlada koža. Zbog toga laseri imaju efikasan antiage efekat, a sve o laserskom podmlađivanju saznajte ovde.

Izbor lasera

Izgled, stanje i vrsta ožiljka ključni su za izbor lasera. Tokom pregleda, naš lekari će sagledati sve elemente koji su na prvom mestu doveli do stvaranja ožiljka: koliko dugo je ožiljak prisutan na koži, kakvog je izgleda, boje.

Nakon toga utvrdićemo protokol lečenja: koji laser ćemo koristiti i procenjuje se koliko tretmana će biti potrebno da ožiljak potpuno nestane. Rezultati koje postižemo u uklanjaju ožiljaka laserom su dugoročni, a tretmani su komforni i potpuno bezbedni za pacijenta. Za smanjenje samih ožiljaka prvi izbor je uvek Candela CO2 laser. Za eliminisanje crvene boje ožiljaka primenjujemo Alma Harmony Dye Vl laser.

Candela CO2 laser za smanjenje ožiljaka

Kada govorimo o uklanjanju keloida i hipertrofičnih ožiljaka, zlatni standard na ovom polju predstavlja frakcionisani Candela CO2 laser. Laser je ablativni, što znači da postepenom ablacijom skidamo površinski sloj ožiljka. Termičkim efektom i zagrevanjem dubljih slojeva kože, stimulišemo sintezu kolagena i na taj način obnavljamo vezivno tkivo.

Frakcionisani (podeljeni) laserski snop prodire veoma duboku u samu strukturu ožiljka i postepeno odstranjuje oštećeno tkivo, dok okolnu kožu ostavlja nepovređenom. Candela CO2 laser emituje infracrveni zrak svetlosti talasne dužine 10.600nm koji isporučuje energiju u malu fokalnu tačku i izaziva uništavanje oštećenog tkiva. Ovakvo zračenje efikasno apsorbuje vodu iz nižih slojeva kože i svaki pojedinačni puls lasera dovodi do isparavanja mikrosopskih delova kože u njenim srednjim slojevima. Takva mikrooštećenja ubrzavaju sintezu kolagena i njegovo remodeliranje. Tkivo se lagano obnavlja, a ožiljak se smanjuje i postepeno nestaje.

Osim keloida i hipertrofičnih ožiljaka, njime možemo lečiti i atrofične ožilje, ožiljke od akni i strije. Sam tretman može izazvati nelagodnost kod pacijenata i peckanje na koži, zbog čega nanosimo anestetik kremu kako bi koža utrnula i da bi process bio što bezbolniji. CO2 laserske tretmane izvodimo od jeseni do ranog proleća, kada je najmanji stepen UV zračenja. Oporavak traje oko dve nedelje. Broj tretmana odrediće lekar, u zavisnosti od stepena oštećenja kože, veličine i vrste ožiljka. Više o CO2 laseru saznajte ovde.

Dye VL laser za crvenu boju ožiljaka

Dye Vl pro laser je deo savremene medicinske platforme Harmony XL Pro. Efikasn je u lečenju crvenih ožiljaka, ali isto tako uspešno leči crvenilo na koži, hiperpigmentacije, rozaceu, proširene kapilare. Laserski zrak dužine 500 do 600 nm apsorbuje se u pigmentu koji dovodi do crvenila i razgrađuje ga, a ožiljak na taj način postaje svetliji. Tretman se naziva i fotorejuvenacija, a svojim terapeutskim dejstvom ovaj laser efikasno obnavlja oštećenu kožu.

Laserski zraci remodeluju kolagenska vlakna, poboljšavaju tonus kože i njen kvalitet, povećavaju imunitet kože i ona postaje otpornija na spoljašnje uticaje. Za optimalne rezultate najčešće je potrebno uraditi seriju od tri do šest tretmana. Tretmane ovim laserom izvodimo tokom jeseni i zime, do ranog proleća. Više o DYE Vl laseru saznajte ovde.

keloid keloidni ožiljci co2 laser
 kontraindikacije

Lečenje ožiljaka laserom nije predviđeno za osobe sa malignim oboljenjima, epilepsijom, poremećajima štitne žlezde, kao ni za trudnice i u periodu dojenja. Važno je da lakaru napomenete ukoliko imate neko oboljenje ili uzimate određenu terapiju.

ClearSkin laser za prevenciju ožiljaka

Ukoliko se planira određena hirurška intervencija, dan pre same intervencije možemo uraditi neablativni laserski tretman na regiji gde će se raditi procedura. Za to je najbolji laser ClearSkin. Ovaj laser je efikasan za ožiljke od akni, ali i dubinski čisti i obnavlja kožu.

Osnova lasera je Erbium Glass talasne dužine od 1540nm. Laser je neablativni, prodire u dublje slojeve, a površina kože ostaje netaknuta. Zbog toga tretmane ovim laserim možemo raditi tokom čitave godine.

Toplota koju isporučuje ClearSkin laser pravi duboke, uske mikro kanale i tako dovodi do koagulacije kože. Okolna, zdrava koža pomoći će regeneraciju oštećenih delova kože, što je veoma bitno za proces lečenja ožiljaka. Tretman ovim laserom pre same intervencije ojačaće kožu i odlična je prevencija razvoju ožiljaka.

Druge metode za lečenje keloidnih ožiljaka

U određenim slučajevima, potrebno je kombinovati terapiju laserom i druge metode za lečenje keloida. Ove metode se mogu izvoditi samostalno, u slučaju kada keloidni ožiljci nisu stariji od šest meseci. Terapija podrazumeva sledeće metode:

  • silikonske kompresivne flastere;
  • silikonske gelove;
  • intralezionalno aplikovanje kortikosteroida uz nanošenje kortikosteroidnih masti ili krema. Ova terpija se zasniva na ubrizgavanju kortikosteroida u samo tkivo ožiljka. To će dovesti do omekšavanja tvrdog tkiva i smanjenja ožiljka. U kombinaciji sa laserskim tretmanom, sprečava se regresija ožiljka.

Zavisno od vrste ožiljka u obzir mogu doći i krioterapija tečnim azotom, ali i hirurško uklanjanje ožiljka.

Keloidni ožiljci- cene i dodatna pitanja

Cene svih usluga pogledajte na stranici u Cenovnik. Za sva dodatna pitanja pozovite nas na broj 060/345-0304 ili nam pišite na estetikabgd@gmail.com.