Šta je kolagen, zašto je važan za našu kožu, zašto nestaje i kojim tretmanima i načinima unosa ga je najbolje nadoknaditi.

O kolagenu se mnogo pričalo godinama unazad, a danas više nego ikada, pa ne sumnjamo da ste već čuli za njega. Ali, možda niste obratili pažnju na to šta je tačno kolagen, a još važnije- zašto je bitan kada govorimo o lepoj, zdravoj i negovanoj koži. Možda niste razmišljali o kolagenu, jer se znakovi starenja na vašoj koži još uvek ne vide, a možda samo niste znali da je on ključ za zategnutu, jedru i blistavu kožu. Šta god da je razlog, vreme je da saznate sve o ovom najvažnijem proteinu koji je čuvar kože lica i tela i njihovog mladolikog izgleda.
U nastavku teksta odgovaramo na sva pitanja o kolagenu, a nakon čitanja znaćete tačno kako vaša kože može da postane čvrsta, zategnuta, glatka i bez znakova starenja! Pa da počnemo, jer sat otkucava, a starenje zajedno sa njim.

kolagen suplementi koža

Šta je kolagen?

Kolagen je jedan od najvažnijih proteina u našem organizmu i obuhvata oko 40% svih proteina od kojih se naše telo sastoji. On je glavni je gradivni element kada govorimo o vezivnom tkivu. Kolagen je zadužen za stanje i kvalitet naše kože, ali i kostiju, mišića, ligamenata, kose, noktiju i očne jabučice.

Reč je, dakle, o najvažnijoj belančevini ljudskog organizma koja je rasprostranjena u celom telu.

Kada govorimo o koži, sam kolagen čini oko 80% našeg dermisa. Njegovo prisustvo čini našu kožu čvrstom, jedrom i bez znakova starenja -finih linija, borica i dubokih bora! Reč kolagen potiče od grčke reči kólla, što znači „lepak”, jer on lepi i drži na mestu sve što mi konstantno „rušimo”, tačnije pomeramo, savijamo, udubljujemo…Primera radi, mimikom lica mi pravimo udubljenja u koži i rastežemo kožu. Tako, kada podignemo obrve i naboramo kožu na čelu mi smo je savili i udubili na mestima bora. Njeno ispravljanje i vraćanje na prethodno stanje omogućavaju kolagen i elastin.

Kolagen- glavna potpora koži

Kolagen se lako može objasniti kao potpora našoj koži da ostane čvrsta, baš kao što čine stubovi koji druže građevinu i ne daju joj da se poruši. Kolagen su stubovi, a ravna ploča koju stubovi drže su u ovoj metafori naša koža. Stubovi drže, a ploča stoji ravno. Kada stubovi popuste ili se prelome pada ploča, odnosno naša koža dobija bore, opušta se, gubi jedrinu i počinje da „visi”.
Kolagen koji se nalazi u našem telu vremenom prirodno (pro)opada. Najnovija naučna istraživanja pokazala su da stanje kolagena u organizmu zapravo određuje biološku starost čoveka. Promene se najpre primećuju na koži na kojoj se pojavljuju najpre fine linije a zatim bore koje se vremenom produbljuju. Gubi se elastičnost i zategnutost kože a starenje progresivno napreduje.

Zašto je važan kolagen?

Kao što smo već napomenuli, mladost i biološki uzrast zavise od količine kolagena u organizmu. On igra ključnu ulogu kada govorimo o lepoti, ali i zdravlju!
Kolagen se prirodno nalazi u našem telu i neprekidno se obnavlja. Vremenom taj proces se usporava i dolazi do smanjenja kolagena u organizmu. Kao rezultat javljaju se bore, opušteni tonus lica i drugi vidljivi znakovi starenja na licu i telu. Kolagen proizvode ćelije koje se zovu fibroblasti. Osim kolagena, fibroblasti sintetišu i elastin, protein zadužen za elastičnost kože, kao i hijaluronsku kiselinu neophodnu za hidrataciju i punoću kože. Kolagen, elastin i drugi proteni čine mrežu kože i daju joj čvrst, jedar i zategnut izgled.

Kolagen- i za mišiće

Kolagen je važan i za pravilno funkcionisanje mišića, kostiju i ligamenta. Smanjenjem količine kolagena često dolazi do bolova u zglobovima usled smanjenja hrskavice i slabljenja ligamenata i mišića.

Koje vrste kolagena postoje?

U našem organizmu postoji čak 28 različitih tipova kolagena. 80-90% kolagena u koži čini tip I, a 10-15% kolagen tip III. Kolagen tipa I pored toga što se nalazi u koži, nalazi se i u tetivama, krvnim sudovima, u organima i kostima. U manjoj meri u ovim tkivima postoji i kolagen tip III. Kolagen tipa II se nalazi u hrskavici.
Proizvođači preparata kolagena često ističu da se u preparatu nalazi određeni tip kolagena. Na primer, navodi se da su preparati sa kolagen tipom I namenjeni za kožu, a oni sa tipom II za hrskavicu. Međutim, kolagen u suplementima je “iseckan” na peptide i amnokiseline. S obzirom da su svi tipovi kolagena sastavljeni iz istih peptida i aminokiselina, zaključićemo da izbor tipa kolagena u preparatu nije od presudne važnosti.

kolagen suplementi i tretmani

Kolagen protiv bora i opuštene kože

Glavni borac u našoj koži za očuvanje njenog mladolikog izgleda jeste upravo kolagen.
U koži paralelno teku dva procesa: stvaranje novog kolagena zahvaljujući fibroblastima i razradnja oštećenog kolagena putem enzima koji se zovu matriks metaloproteinaze (MMP). Kada smo mladi oštećeni kolagen se razgrađuje i brzo se stvara novi. Ovaj proces je vrlo efikasan dok smo mladi. Vrhunac u sintezi kolagena je oko 25. godine, nakon čega koža počinje da gubi kolagen i to 1%-1,5% godišnje. Nauka je pokazala da se u naredne 4 decenije gubi oko 25 % kolagena. Osoba sa 75 godina ima samo ¼ količine kolagena mlade osobe od 19 godina. Zato je od ključnog značaja nadoknaditi njegov nedostatak kako bismo zadržali otpornu i jaku kožu koja izgleda mladoliko.

Šta ubrzava propadanje kolagena?

Kao što smo rekli smanjena količina kolagena je prirodna pojava, ali kod nekih osoba ovaj deficit ide progresivnije. Razlog se krije u mnogobrojnim faktorima koji utiču na smanjenje kolgena a to su: zagađenost vazduha, izloženost štetnim sunčevim zracima, pušenje, stres, preterana fizička aktivnost i iscrpljenost, neadekvatna ishrana, veliki unos šećera i genetski faktori.
Navedeni faktori dovode do stvaranja slobodnih radikala u našoj koži, aktiviraju enzime koji razgrađuju kolagen (matriks metaloproteinaze) i oštećuju kolagena vlakna. Važno je napomenuti da ni jedan suplement ili tretman ne mogu nadomestiti kvalitetan stil života, odnosno adekvatnu ishranu sa puno povrća, bez zasićenih masnoća , sa što manje šećera i naravno bez pušenja. Naravno važno je naglastiti da je adekvatan san neophodan za obnavljanje našeg kolagena i organizma u celini, a ne smemo zaboraviti ni adekvatnu fizičku aktivnost. Ključno je da se sa starenjem očuva mišićni volumen što je jedino moguće redovnom fizičkom aktivnošću i adekvatnim unosom proteina. Pored lepote, zdrava ishrana i redovna fizička aktivnost blagotvorno utiču na ceo organizam i sprečavaju nastanak mnogih bolesti.

Kako usporiti gubitak kolagena?

Kao i za većinu stvari u životu iza kojih stoji dobar rezultat, ni ovde nema prečica. Ali zato smo vam obezbedili kratak vodič uz koji ćete uspešno nadoknaditi kolegen u organizmu ili sprečiti njegovo propadanje. Nadoknada i stimulacija vrše se na oba nivoa – iznutra i spolja.
Najbolje ćete sačuvati kolagen ukoliko svakodnevno štitite svoju kožu od štetnog UV zračenja. Dakle, krema sa zaštitnim faktorom obavezna je svakodnevno, a ne samo tokom letnjih meseci.
Svakodnevna nega kože treba da sadrži preparate koji imaju antioksidanse, koji neutrališu slobodne radikale i spodstiču stvaranje novog kolagena. Na prvom mestu tu je vitamin C, zatim vitamin E, ferulna kiselina, koenzim Q10, piknogenol itd. Najsnažnija supstanca koja naneta na kožu stimuliše proizvodnju kolagena definitivno je retinol. Ne postoji kozmetička susptanca sa više naučnih dokaza da stimuliše sintezu kolagena i usporava starenje.
Pored ishrane, možemo uvesti i dodatak ishrani, a to su suplementi koji sadrže kolagen. Ukoliko se odličite za dodatke ishrani na bazi kolagena od ključnog je značaja da se u njemu nalazi hidrolizovan kolagen tj peptidi kolagena, kao i da dnevna doza kolagena bude 10g.
Redovno vežbanje i zdrave navike omogućavaju bolju razmenu ćelijskih materija, dotok kiseonika u tkivu i očuvanje mišića.

Koja hrana sadrži najviše kolagena?

Govedina – kolagen iz govedine dobija se iz kože, kostiju i mišića, a reč je o kolagenu tipa I i III koji pomaže organizumu da stvara sopstveni kolagen.
Piletina je odlična za regeneraciju hrskavice, jer je u njoj nalazi kolagen tipa II. Riba – mnogi smatraju da je riblji, najkvalitetniji kolagen, jer se lako apsorbuje, a bogat je i drugim aminokiselinama pa pozitivno utiče na kožu, zglobove, kosti i druge elemente u organizmu.
Jaja – kolagen se nalazi u belancetu jajeta i iako ima više tipova kolagena, a nazastupljeniji je tip I koji pomaže kod vezivnog tkiva. Koštunjavo voće i zeleno povrće su odličan izbor kod vegeterijanaca i vegana jer ove namirnice stimulišu sintezu kolagena.
Hrana bogata vitaminom C koji kao snažan antioksidans ima glavnu ulogu u sintezi kolagena, jer eliminiše slobodne radikale.

kolagen suplementi hrana

Kreme, serumi i kozmetički preparati sa kolagenom

Već godinama se sa manje ili više uspeha koristi kolagen u kozmetici. Mnoge kozmetičke kuće imaju veliki izazov da naprave preparate sa kolagenom, jer je molekul ovog proteina velik. Spoljnim nanošenjem putem krema i seruma ga nije moguće uneti u kožu, već ostaje na njenoj površini, vezuje vodu i poboljšava hidrataciju. Postoje istraživanja koja ukazuju da hidrolizovan kolagen, tj. peptidi kolagena mogu u nekoj meri biti resorbovani u dublje slojeve kože i stimulisati fibroblaste da sintetišu kolagen. Za sada nemamo dovoljno dokaza da se to zaista dešava u dovoljnoj meri za blagotvoran efekat na kožu.
Trenutno nismo sigurni da li kolagen u kozmetičkim preparatima ima većeg uticaja na podmlađivanje kože sem poboljšanja hidratacije. Što ne znači da ne možete koristiti kreme sa kolagenim peptidima, ali imajte na umu da je mnogo važnije da koristite zaštitni faktor, retinol i preparate sa antioksidansima.

suplementi kolagena?

Kolagen je veliki molekul koji se sastoji iz peptida (peptidi su mali molekuli koji nastaju spajanjem nekoliko aminokiselina). U dodacima ishrane na bazi kolagena se nalazi hidrolizovan kolagen. To je kolagen “iseckan” na peptide i aminokiseline, koji se brzo i lako resorbiju iz našeg digestivnog sistema.
Nakon uzimanja dodatka ishrani na bazi hidrolizovanog kolagena dolazi do brze resorpcije velike količine kolagnih peptida. Oni brzo dolaze do svih tkiva, uključujući i kožu i fibroblaste koji proizvode kolagen, elastin i hijaluronsku kiselinu. U studijama je dokazano da kolageni peptidi stimulišu fibroblaste da sintetišu veću količinu kolagena, elastina i hijaluronske kiseline. Proces resorpcije kolagena iz hrane je sporiji zbog “seckanja” kolagena na peptide, ali i njihove manje količine koja se nalazi u hrani u odnosu na suplemente.

NAJEFIKASNIJI SUPLEMENTI

Na našem tržištu nalazi se mnoštvo suplemenata sa hidrolizovanim kolagenom, u kapsulama, u prahu ili tečnom stanju.
Efikasnost ovih oblika je prilično slična, ali najvažnija stvar je doza kolagena. U studijama je korišćena doza od najmanje 10g kolagena (10.000 mg). Samim tim, da bismo ostvarili sve benefite kolagena moramo unetu tu količinu. Preparati kolagena u prahu obično sadrže 8-10g kolagena po dozi, ampule 5-10g, a kapsule obično samo 1g (1000mg). Svejedno je koji ćete oblik odabrati, ali doza je ključna. Imajte na umu da ako pijete kolagen u kapsulama da 1 ili 2 kapsule nisu dovoljne i da nećete ostvariti benefite. Uz kolagen se savetuje unos vitamina C koji je neophodan u procesu sinteze kolagena.
Neki od preparate koji koji ispunjavaju navedene uslove su:

  • Colnature kolagen-10g hidrolizovanog kolagena, hijaluronska kiselina, magnezijum citrat i vitamin C.
  • CH Alfa kolagen-10g hidrolizovanog kolagena u ampulama prijatnog ukusa.
  • Collacare kolagen tečni, riblji kolagen obogaćen vitaminima,hijaluronskim kiselinom, bakrom i cinkom.
For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Politika Privatnosti.
I Accept

Uticaj hormona na kolagen

Trudnoća

Tokom trudnoće dolazi do brze i značajne stimuilacije sinteze kolagena. Ono što je problematično je brzo opadanje količine kolagena nakon porođaja, zbog čega se nakon porođaja, a posebno tokom dojenja, savetuje suplementacija kolagenom. Dodatak kolagena je koristan kao podrška koži da se vrati u prethodno stanje. Pored kože, dodatak kolagena pomoći će i opterećenim zglobovima i ligamentima.

Menopauza

Pokazano je da u menopauzi dolazi do smanjenja sinteze kolagena, a posledično i debljine kože. Prosečno žene u menopauzi gube 2.1% kolagena godišnje, dok se debljina kože godišnje smanjuje za 1.13%. Hormonska zamenska terapija pomaže obnavljanje kolagena i olakšava mnoge tegobe u menopauzi poput smanjenja valunga i noćnog znojenja, poremećaje raspoloženja, smanjuje vaginalnu suvoću itd. Takođe, ova terapija smanjuje kardiovaskularni rizik i rizik za osteoporozu, ali nosi i određene rizike zbog čega nisu sve žene kandidati. Pri ulasku u menopauzu pored različitih tretmana koji vam mogu pomoći u očuvanju kože važan je i detaljan pregled endokrinologa i sagledavanje benefita i eventualnih rizika hormonske zamenske terapije.

Koji tretmani stimulišu rast kolagena?

Većina tretmana bar deo svog efekta ostvaruje stimulacijom sinteze kolagena. U narednoj tabeli pokušali smo da sistematizujemo tretmane prema delovanju na stvaranje kolagena, prednostima i manama. Tretmane ćemo poređati po efikasnosti počevši od onih koji u najmanjoj meri stimulišu rast kolagena. Imajte u vidu da to ne znači da su tretmani koji manje stimulišu sintezu kolagena neefikasni, jer postoje i drugi načini kojima se utiče na podmlađivanje kože poput poboljšanja hidratacije, nadoknade volumena itd.
Važno: Naglašavamo da ova sistematizacija tretmana prema uticaju na sintezu kolagena, predstavlja isključivo mišljenje autora na osnovu trenutno dostupnih podataka i našeg iskustva u radu, budući da u ponudi imamo sve pomenute tretmane.

Blaga stimulacija sinteze kolagena

Tretman Prednosti Mane
Površni hemijski pilinzi Bez oporavka. Često ponavljanje. Deluju površno.

Većina hemijski pilinga – glikolna, mlečna ili salicilna deluju na epidermis, površni sloj kože. Oni ga obnavljaju, uklanjajući mrtve ćelije i ostavljajući kožu blistavom i glatkom na dodir. Ne zahtevaju oporavak, a mana je što je neophodno često ponavljanje tretmana, na 7 do 10 dana.

Srednje jak efekat na sintezu kolagena

Tretman Prednosti Mane
Neinvazivni radiotalasi Bez oporavka. Potrebna serija od  3-6 tretmana. Održavanje 2 do 3 puta godišnje.
Dermapen Kratak oporavak. Potrebna serija tretmana.
Skinbusteri Kratak oporavak. Brz efekat. Mora se ponavljati na nekoliko meseci.
Neablativni laseri Er:Glass, Nd:YAG, itd. Bez oporavka/brz oporavak. Potrebna serija tretmana. Održavanje 1 do 2 puta godišnje.
Kombinacija neablativnih lasera sa ablativnim  Er:YAG Vidljivi rezultati i posle jednog tretmana. Oporavak 2-5 dana. Može biti potrebno ponavljanje.
TCA hemijski piling Vidljivi rezultati nakon 1 tretmana. Oporavak 6-7 dana. Može biti potrebno ponavljanje.

Neinvazivni radiotalasi (sonda bez iglica) trenutno skupljaju postojeći kolagen što dovodi do blagog zatezanja. Stimulišu sintezu kolagena u dubljim slojevima kože. Zahtevaju seriju tretmana čiji se broj utvrđuje na osnovu stanja kože pacijenta, indikacija i zahteva a postignuti rezultati se moraju održavati par puta godišnje.
Kod dermapena (microneedlinga) efekat zavisi od dužine iglica, pa može delovati samo na površni sloj kože kada se radi o kozmetičkom tretmanu. Ukoliko se radi o medicinskom tretmanu dužina iglica može biti do 3mm, čime se ostvaruje stimulacija sinteze kolagena u dubljim slojevima. Za adekvatan efekat potrebna je serija tretmana, što podrazumeva da je potrebno vreme i strpljenje za postizanje istih.
Glavni efekat skinbustera (Jalupro, Profhilo, Volite i dr.) je popravljanje kvaliteta i dubinska hidratacija kože. Nadoknadom hijaluronske kiseline koža postaje glatka i „punija“. Pored toga, skinbusteri utiču i na stvaranje kolagena u koži.
Neablativni laseri
su izuzetno popularni jer se tretmani mogu raditi tokom cele godine. Oni dopiru do dermisa, dubljeg sloja kože, ne oštećujući površni sloj kože. Za postizanje željenog efekta je potrebno uraditi seriju tretmana, što pored strpljenja zahteva i veće troškove.
Neablativne lasere koristimo često u kombinaciji sa ablativnim frakcionim Er:YAG laserom. Osim sinteze kolagena, oni ujednačavaju ten, smanjuju hiperpigmentacije i bore i blago zatežu kožu. U zavisnosti od stanja kože može biti potrebno ponavljanje, dok se rezultati vidljivi i nakon jednog tretmana.
TCA hemijski piling
dopire do dubljih slojeva kože u kojima podstiče snažnu produkciju kolagena. Pored toga, ovaj piling ublažava ili uklanja nepravilnosti kao što su pliće borice, fotooštećenja i ožiljci od akni. Oporavak kod TCA pilinga je oko 6 do 7 dana, koža se ljušti i može biti prisutno crenilo. Kod ožiljaka od akni i ožiljaka je potrebno ponavljanje tretmana, dok kod hiperpigmentacija je najčešće potreban jedan tretman.

Jaka i dugotrajna stimulacija sinteze kolagena

Tretman Prednosti Mane
Frakcioni CO2 laser Stimulacija sinteze kolagena i do 12 meseci nakon samo jednog tretmana. Oporavak 7 dana.
Morpheus8 Dugotrajna stimulacije sinteze kolagena,umeren efekat zatezanja. Ponavljanje tretmana 3 puta u razmaku od oko mesec dana. Oporavak 2-3 dana.
co2 laser koža kolagen

co2 laser

Pored stimulacije kolagena, frakcioni CO2 laser uklanja hiperpigmentacije, značajno smanjuje proširene pore i duboke ožiljke od akni, kao i ožiljke od opekotina, huruških intervencije i povreda. Stvaranjem kolagena i elastina bore postaju pliće, posebno one oko usana i ispod očiju, koje su rezistentne na većinu drugih tretmana. CO2 laser ostvaruje izuzetan efekat na donje kapke gde smanjuje višak kože i blago podiže gornje kapke. Efekat zatezanja kože je posebno primetan kod pacijenata sa tanjom kožom i sa malo potkožnog tkiva. Pored podmlađivanja lica mogu se tretirati vrat, dekolte i šake. Efekti se vide nakon samo jednog tretmana.
Broj potrebnih tretmana se razlikuje u odnosu na indikacije i stanje kože. Kod tretmana ožiljaka i dubokih fotooštećenja potrebno je više tretmana. Kod pacijenata sa rozaceom CO2 laser se mora kombinovati sa vaskularnim laserima kako bi se sprečilo dugotrajno crvenilo. Sve o CO2 laseru možete pročitati ovde.

Morpheus 8

Morpheus 8 je uređaj zasnovan na tehnologiji istovremenog delovanja radiotalasa i mikroiglica. U površnim slojevima smanjuje fotooštećenja, pore i fine bore. U dubokom sloju kože dovodi do dugotrajne stimulacije sinteze kolagena, ostvarujući umeren efekat zatezanja. Idealan je za smanjenje viška masnog tkiva i kože u donjoj trećini lica i podbratku. Kada je reč o koži tela, blago do umereno zateže opuštenu kože stomaka, nadlaktica, kolena itd.

Kolagen stimulator ili hijaluronski fileri?

Hijaluronski fileri pored efekta popunjavanja imaju uticaja i na stimulaciju kolagena. Deo tog efekta ostvaruju mehaničkim pritiskom na fibroblaste, zbog čega dolazi do stimulacije sinteze kolagena. Takođe, hijaluonska kiselina u određenoj meri pomaže sintezu kolagena i još važnije hidrataciju same kože zbog čega koža postaje kvalitetnija i lepša.
Kolagen stimulatori predstavljaju moćna sredstva za stimulaciju kolagena. Međutim, budući da trenutno ne postoji preparat koji bi ih razložio u slučaju nastanka komplikacija, njihova upotreba je značajno manja u odnosu na hijaluronske filere za koje postoji sredstvo za razgradnju. Važno je napomenuti da se radi o bezbednim preparatima i da su komplikacije sa kolagen stimulatorima jako retke, ali da se ipak mogu desiti.

Kolagen-efekti i rezultati?

Poznato je da se starenje ne može zaustaviti. Međutim, znatno može da se uspori adekvatnom negom, izborom dermatologa sa iskustvom i antiage tretmanima. U svim ovim procesima – od kućne nege koju svakodnevno koristite i profesionalne nege u dermatološkim ordinacijama, kolagen igra ključnu ulogu.
Zato na vreme mislite o ovom proteinu koji čini kožu:

  • zategnutnom i čvrstom, jer dubinski neguje i jača strukturu matriksa kože,
  • elastičnijom, jer vraća tonus i čini kožu hidriranom i blistavom.

Kolagen = zategnuta, otporna, jedra i mlada koža!?

Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno nas kontaktirajte, jer vam stojimo na raspolaganju za sve odgovore koji će vas dovesti do lepe, mlade i zdrave kože.
I ne zaboravite – briga o kolagenu uz adekvatnu kućnu i profesionalnu negu lica će vam nakon 4 nedelje pokazati prve rezultate!

 

Podelite članak!