Marionetske bore su vertikalne linije koje se protežu od uglova usana ka bradi, a naziv su dobile po karakterističnom izgledu lutaka iz lutkarskih predstava. Ove bore često počinju da se naziru kao plitke linije nakon 35. godine života. Kako vreme prolazi, one postaju sve dublje i izraženije, dodajući vašem licu godine, ponekad čak i čitavu deceniju.

Marionetske bore mogu vam dati namršten, nesretan ili tužan izraz lica, čak i kada se osećate potpuno suprotno. Može biti frustrirajuće kada vaš izgled ne odražava vašu unutrašnju radost, što može uticati na vaše samopouzdanje i način na koji vas drugi vide.

Iako ne možemo zaustaviti proces starenja, moderna estetska i antiage medicina nudi tretmane koji mogu značajno ublažiti ili ukloniti marionetske bore. Naš stručni tim je posvećen tome da vam pomogne da se ponovo osećate zadovoljno svojim izgledom, vraćajući vašem licu mlađi i vedriji izraz.

marionetske bore

Marionetske bore: šta su i kako nastaju?

Marionetske bore se nalaze ispod nazolabijalnih bora, počinju od uglova usana i pružaju se nadole do spoljašnjih uglova brade. Starenje je prvi i osnovni razlog njihove pojave. Takođe, tu su i gravitacija, genetika, izlaganje suncu i štetne navike, poput pušenja, koje ubrzavaju njihov nastanak.

Kada je starenje lica i kože u pitanju, nastanak ovih bora se vezuje za:

  • Smanjenu proizvodnju i gubitak kolagena, elastina i hijaluronske kiseline u koži. Kako starimo, naše telo proizvodi manje ovih supstanci neophodnih za zategnuti, gladak i jedar izgled kože. Suva, dehidrirana i neelastična koža je podložna stvaranju bore.
  • Ponavljanje pokreta mišića poznatog kao DAO (depressor angulis oris) , spojenog za uglove usana a njegova uloga je da usne povlači ka dole. Pričanje, smeh i žvakanje vremenom uzimaju svoj danak.
  • Gubitak volumena i promena položaja potkožnog tkiva. Starenjem, koštano tkivo se resorbuje čime vilica i brada postaju manji. Masno tkivo se smanjuje i pada što stvara dodatne nabore na donjim obrazima i bradi, dok mišići gube svoj tonus. Detaljno o starenju potkožnog tkiva i kože možete pročitati ovde.

Kako ukloniti marionetske bore?

Postoji nekoliko nehirurških tretmana za ublažavanje izgleda marionetskih bora: hijaluronski fileri, Attiva radiotalasi, Morpheus 8, botoks i tretmani koji stimulišu stvaranje kolagena poput CO2 lasera.

marionetske bore fileri

Hijaluronski fileri za marionetske bore

Hijaluronski fileri su veoma efikasni za popunjavanje i ublažavanje ovih bora. Pomoću filera vraćamo izgubljen volumen ispod kože i time smanjujemo vidljivost bora. Prilikom korekcije marionetskih bora, važno je uzeti u obzir nekoliko faktora:

  • Da li se radi o plićim ili dubljim borama?
  • U kakvom su stanju okolne regije (brada, donji deo lica)?
  • Kakav je tonus donje vilice i obraza?
KOREKCIJA PLIĆIH MARIONETSKIH BORA

Kod plićih marionetskih bora, hijaluronski filer ubrizgavamo u potkožno tkivo i popunjavamo boru. Na ovaj način zatežemo i kožu ispod usana, podižemo uglove usana, a donji deo lica poprima mlađi i privlačniji izraz.

KOREKCIJA DUBLJIH MARIONETSKIH BORA

U većini slučajeva, kod osoba nakon 40. godine, kada korigujemo marionetske bore, preporučuje se i korekcija susednih regija lica hijaluronskim filerima. Ovakav pristup omogućava postizanje skladnog i prirodnog rezultata podmlađivanja.

Starenjem, brada menja svoj oblik, gubi potkožno tkivo i uvlači se, što dovodi do veće vidljivosti marionetskih bora. Oblikovanjem brade filerima se nadoknađuje izgubljeni volumen, pruža potpora usnama, podižu njihovi uglovi a marionetske bore se ublažavaju. Spuštene uglove usana, dodatno možemo podići botoksom, a o ovom tretmanu ćete saznati niže u tekstu.

Kada je pojava marionetskih bora praćena spuštanjem središnjeg dela lica, tada obrazi stvaraju nabore nad usnama i pojačavaju izraženost ovih bora. Ukoliko je u pitanju manji pad potkožnog tkiva, prvo korigujemo obraze i jagodice filerima a tek nakon toga tretiramo marionetske bore. Kod većeg pada tkiva jedino rešenje je hirurško podizanje -fejslifting.

Koji su efekti popunjavanja marionetskih bora?
  • Marionetske bore su manje izražene ili gotovo neprimetne,
  • Uglovi usana su podignuti što licu daje sretniji i mlađi izgled, a tužan i nezadovoljan izraz lica nestaje,
  • Hijaluronskim filerima zadržavamo prirodan izgled i mimiku lica. Ovo je važno posebno kada tretiramo dinamične delove lica.

Za popunjavanje plićih marionetskih bora je u proseku potrebno od 1 ml do 2 ml filera. Kod dubljih marionetskih bora, kada moramo korigovati i okolne regije (obraze, bradu) potrebno je od 3 ml do 4 ml hijaluronskog filera. Tretman je gotovo bezbolan, koristi se anestetik krema i traje oko 45 minuta. Nakon završenog tretmana se možete vratiti svakodnevnim aktivnostima a sve detalje o tretmanu hijaluronskim filerima možete saznati ovde. Rezultat je vidljiv odmah nakon tretmana, a trajanje filera je oko godinu dana.

Na slici su naše pacijentkinje pre i posle korekcije marionetskih bora i brade hijaluronskim filerima. Nakon tretmana, marionete su manje primetne.

Attiva radiotalasi

Attiva aparat koristi radiotalasnu energiju koja zagreva duboke slojeve kože. Tretman funkcioniše tako što se ispod površine kože uvlači elektroda koja emituje toplotu, izazivajući kontrakciju opuštenih kolagenih vlakana. Ova toplota podstiče telo da proizvodi novi kolagen i elastin, smanjuje manje masne naslage i vrećice što čini kožu čvršćom i zategnutijom.

Ovaj tretman je posebno koristan za uklanjanje marionetskih bora jer smanjuje ne samo marionetske bore, već i vrećice na bradi i donjim obrazima. Prvi rezultati se mogu videti već nakon nekoliko nedelja, a potpuni efekti se postižu za 3 do 4 meseca. Rezultati tretmana pružaju dugotrajnu zategnutost i mladalački izgled kože​. Sve o Attiva radiotalasima saznajte ovde.

Botoks za marionetske bore?

Same marionetske bore se ne mogu korigovati botoksom. Međutim, botoksom je moguće podići opuštene uglove usana, čime će se ublažiti marionetske bore. Na opuštanje uglova usana, pored istanjivanja kože i potkožnog tkiva tokom starenja, utiče i prekomerna aktivnost gorepomenutog DAO mišića. Ovaj mišić, trouglastog oblika se nalazi na obe strane ispod uglova usana, a njegova je uloga da pomera usne naniže. Kada botoks ubrizgamo u DAO, mišić se opušta i ne vuče krajeve usana ka dole a uglovi usana ostaju podignuti.

ostali tretmani

Pliće marionetske bore u vidu površnih, tankih linija je moguće učiniti manje primetnim tretmanima za poboljšanje kvaliteta kože. To su tretmani CO2 laserom, TCA hemijskim pilingom ili biorevitalizacije za ojačanje tonusa kože.

CO2 laser za PLIĆE MARIONETSKE BORE

Frakcioni CO2 laser se koristi za regeneraciju, zatezanje i podmlađivanje kože, kao i za uklanjanje drugih nepravilnosti poput strija ili ožiljaka od akni. Laserski zraci prodiru do najdubljih slojeva kože, pokrećući stvaranje kolagenskih vlakana, elastina i novih ćelija kože. Sveuukupan efekat je čvrsta, zategnuta koža ujednačene teksture a pliće borice i fine linije su ublažene.

Marionetske bore, posebno one dublje i u vidi nabora nije moguće ukloniti CO2 laserom jer je uzrok njihovog nastanka ispod kože. Ono što je moguće je da se ublaže pliće marionetske bore kao i borice oko usana, da se koža zategne i samim tim poboljša izgled donje trećine lica. Sve o tretmanu laserom Candela C02 pročitajte ovde.

Na slici ispod možete pogledati kako izgleda rezultat uklanjanje plićih i tankih borica CO2 laserom oko usana, sa obraza i sa brade.

frakcioni laser bore

Marionetske bore- cene i dodatna pitanja

Cene uklanjanja marionetskih bora zavise od tretmana koji radimo, a cene tretmana možete pogledati na stranici Cenovnik. Za sva dodatna pitanja pozovite nas na broj 060/345-0304 ili nam pišite na estetikabgd@gmail.com.