Danas se hijaluron i hijaluronska kiselina nalaze u gotovo svim kozmetičkim preparatima za negu kože, a savremena estetska medicina je nezamisliva bez hijaluronskih filera. Okrivamo zašto je tako i šta treba da znate kako biste svojoj koži omogućili najbolji izgled!

hijaluronska kiselina

Tokom poslednjih godina hijaluronska kiselina (HA) postala je zlatni standard kada se govori o nezi kože, jednako je zastupljena u beauty, kozmetičkoj industriji i u dermatološkim ordinacijama širom sveta!
Hijaluron, hijaluronska kiselina i hijaluronski fileri su danas nezaobilazan sastojak kada govorimo o svakodnevnoj nezi kože, podmlađivanju i korekciji crta lica. Ali, bez obzira na to što je možete pronaći u gotovo svakom preparatu, u kremama, serumima, maskama za lice, mleku i losionima za telo, pa čak i u šamponu za kosu, postoji bitna razlika koju treba znati pre nego to se odlučite za preparat ili estetski tretman kako biste svojoj koži pružili najbolje rešenje koje daje maksimalne rezultate – prirodan izgled, blistavu kožu bez znakova starenja i besprekoran ten koji zrači.
Ukoliko želite lepu, zdravu, blistavu, zategnutu, podmlađenu i jedru kožu hijaluron i hijaluronska kiselina su nezaobilazan sastojak, zato želimo da vam otkrijemo zašto je tako. Odnosno, kako radi hijaluron, za šta se sve koristi, koja je razlika između hijaluronske kiseline u preparatima za negu lica i hijaluronskim filerima i koji hijaluron zaista „radi“ svoj posao.
Vreme je da izvučete maksimum iz svoje kože i dovedete je u najlepše stanje ikada! A sve počinje od pravih informacija o sastojcima, zatim adekvatne kućne nege preparatima koji odgovaraju vašem tipu i potrebama kože, a zatim profesionalnim tretmanima hijaluronskim filerima koji brišu godine i vraćaju prirodan, podmlađen izgled koji volite svakog dana kada se pogledate u ogledalo! Pa da počnemo!

Šta je hijaluronska kiselina ili hijaluron?

Hijaluron (hijaluronska kiselina, hijaluronski fileri) je prirodna supstanca prisutna u našem telu. Slikovito hijaluron možemo zamisliti kao sunđer koji upija vodu, buduci da samo 1 g hijalurona vezuje sa sebe neverovatnih 6 litara vode. Shodno tome, kao što možete i sami pretpostaviti ključna uloga hijalurona je u hidrataciji našeg tela, a posebo kože. Ali tu se priča ne završava, ne samo da hijaluron vezuje veliku količinu vode u našoj koži, nanet na površinu kože pravi nevidljivi, zaštitni film koji sprečava isparavanje vode iz naše kože, odnosno dehidrataciju i suvoću kože. Zahvaljujući hijaluronu koža izgleda hidrirano, puno i zdravo.
Pored hidratacije hijaluronska kiselina ostvaruje i druge korisne efekte za našu kožu. Hijaluron smanjuje zapaljenje, a buduci da je prema novim studijama upravo hronično i blago zapaljenje odgovorno za ubrzano starenje, hijaluron predstavlja dragocenu supstancu za očuvanje mladolike kože. Zvuču odlično, zar ne? A sada dodajte na sve benefite hijalurona i njegovu ulogu u stimulaciji sinteze kolagena, elastina, kao i osobinu da stimuliše obnavljanje kože.Verujemo da sada bolje shvatate zašto u estetskoj medicini hijaluron zovu magičnom supstancom.
Iako ćemo danas pričati o blagotvornim efektima hijalurona na kožu ne možemo da izostavimo i njegove važne uloge u našem telu. Hijaluron je ključna supstanca u našim zglobovima, pa njegova nadoknada uklanja bol i povećava pokretljivost. Hijaluron blagotvorno utiče i na sistem organa za varenje, gde unet u obliku napitka ublažava gorušicu i refluksnu bolest. Važno je pomenuti i blagotvoran efekat primene hijalurona kod suvoće oka, kod zarastanja rana, bolest bešike itd.

Hijaluron i starenje kože

Kao što smo već napomenuli, hijaluronska kiselina je sastavni deo naše kože, a za njen zdrav, blistav, jedar i zategnut izgled pored drugih ćelijskih segmenta, najzaslužniji su kolagen, elastin i hijaluron. Ova tri supstance čine našu kožu elastičnom, zategnutom, hidriranom i jedrom, bez bora, izgubljenog volumena ili svežine.
Hijaluronska kiselina igra ključnu ulogu, jer upravo ona stimuliše proizvodnju kolagena i elastina unutar kože. Međutim količina hijalurona, ali i kolagena i elastina počinje da opada već nakon dvadeset pete godine.
Ovim procesom naša koža gubi elastičnost, vlažnost, jedrinu i blistavost, pojavljuju se najpre fine linije oko očiju, oko usana (nazolabijalne bore), bore na čelu i vremenom postaju duže, dublje i sve uočljivije. Koža gubi tonus i volumen i počinje da „visi“, podočnjaci postaju izraženiji i udubljeniji, a usne sve tanje.

Zato je veoma važno nadoknaditi hijaluron koji nestaje, kako bismo usporili starenje i zadržali mladolik izgled kože.

Kako hijaluron utiče na smanjenje bora?

hijaluronska kiselina koža

U zavisnosti od toga da li hijaluron nanosimo na lice u vidu kreme/ seruma ili u sklopu profesionalnih tretmana kada se ubrizgavaju hijaluronski fileri razlikuju se i efekti. Hijaluron nanet na kožu privlači molekule vode, hidrira kožu i vrača volumen tanke i suve kože. Međutim redovna upotrema lokalnih preparata sa adekvatnom koncentracijom hijaluronske kiseline pored hidratacije doprinosi i podmlađivanju kože i smanjenju vidljivosti finih bora.  Kao što smo već napomenili anti age efekat hijalurona ostvaruje se smanjenjem zapaljenja, hidratacijom i stimulacijom procesa sinteze kolagena.
Kada je reč o tretmanima hijaluronskim filerima, hijaluron se aplikuje direktno u bore, popunjava ih, a zahvaljujući svojim regenerativnom svojstvima obnavlja kožu i usporava starenje. Hijaluronskim filerima možemo i nadoknaditi volumen u regijama gde on starenjem nestaje, kao što su jagodice, deo obraza oko podočnjaka i suzna brazda. Na ovaj način hijaluronom vraćamo odmoran i mlad izgled kože lica. Tretmani hijaluronom imaju i mnoge druge benefite, a o tome više pročitajte ovde

Kada početi sa preparatima koji sadrže hijaluronsku kiselinu?

Ovo je vrlo često pitanje koje nam postavljaju mlade devojke, jer se smatra da je hijaluronska kiselina namenjena zrelijoj koži kao anti-age sastojak. Ali, kao što možete zaključiti i sami iz našeg teksta do sada – hijaluron imamo od rođenja unutar našeg tela, ali ga starenjem gubimo, pa je njegova nadoknada neophodna već nakon dvadeset pete godine, pogotovo ako je suva koža u pitanju.
Kreme ili serumi na bazi hijalurona su najbolji način da što duže očuvate hidriranost, elastičnost i svežinu svoje kože.

Mini vodič za odabir hijalurona u preparatima za negu kože

Postoji više različitih hijaluronskih kiselina. Hijaluron velikih molekula i malih. Razlika je u tome što veliki molekuli dopiru do površinskog sloja kože i sakupljaju vodu odmah ispod površine i stvaraju nevidljivi zaštitni film koji sprečava isparavanje vode, što zajedno daje jedar izgled koži. Mali molekuli zahvaljujući svojoj veličini imaju sposobnost da prodru u dublje slojeve kože, na mestima gde bore i starenje nastaju, smanjuju dubinu bora, obnavljaju kožu i usporavaju starenje.
Zaključak: Veoma je važno da kada birate preparate za negu kože, birate one koji imaju oba molekula kako biste svojoj koži obezbedili potpunu hidrataciju, kako površinski, tako i dubinski! Obratite pažnju na etikete na preparatima, jer je uobičajno da serumi imaju manje molekule i zato prodiru dublje, dok kreme imaju veće molekule koji deluju površinski. Dok nekada oba preparata imaju i jedno i drugo!

Kako hijaluron deluje na lice-hidrira, obnavlja, zaceljulje?

Odgovor je jednostavan – radi sve tri stvari istovremeno! Intenzivno hidrira, deluje anti-inflamantorno, podstiče ćelijsko zacelivanje pa se zato često koristi i u drugim granama medicine, kao što je reumatologija. Takođe umiruje kožu, pa se često koristi kod osetljive i preosetljive kože.

Koja je razlika između hijalurona u preparatima za negu kože i hijaluronskim filerima?

hijaluron krema

Hijaluronski fileri su preparati hijaluronske kiseline u obliku gela koji se tankim iglicama ubrizgavaju direktno u kožu i potkožno tkivo. Na taj način oni menjaju ili koriguju izgled dela lica na kom se koriste.
Važno je znati da su hijaluronski fileri medicinska sredstva i da intervenciju aplikacije hijaluronskim filerima mora obavljati lekar specijalista sa iskustvom, kao i da preparati koji se koriste moraju biti proverenog i najvišeg kvaliteta. Pored primene hijalurona u vodu dermalnih filera, vrlo popularna metoda je i biorevitalizacija lica hijaluronom, kada se on aplikuje duz celog lica za hidrataciju i regeneraciju kože.

Koje brendove hijaluronskih filera koristimo?

Hijaluronski fileri moraju biti provereni i registrovani na tržištu. Naša ordinacija je poznata po tome što koristi preparate visokog kvaliteta, jer tako dolazimo do optimalnih rezultata i obezbeđujemo sigurnost procedure. Zbog toga smo uvek transparentni kada govorimo o preparatima koje koristimo za intervencije, kako bi naši pacijenti i pre dolaska u našu ordinaciju mogli da provere i sami i uvere se u kvalitet preparata koje ćemo koristiti za njihovu intervenciju.
Mi preporučujemo filere koji dolaze iz JUVÉDERM porodice, a kod nas možete naći i ostale kvalitetne i ispitane brendove kao što su Restylane, Belotero ili Teosyal.

Za šta sve koristimo hijaluronske filere?

Spisak indikacija za hijaluronske filere je svakim danom sve veći. Danas ih uspešno koristimo za uklanjanje bora, zatezanje i oblikovanje lica, uklanjanje podocnjaka, obnavljanje i hidrataciju kože. Spisak estetskih problema koje korigujemo hijaluronom je značajno duži, a sve o antiage procedurama u kojima se koristi hijaluron pročitajte OVDE.

hijaluron koža

Kreme sa hijaluronom ili hijaluronski fileri?

U dvadesetim godinama – Preporuka su preparati lagane teksture na bazi hijaluronske kiseline koji hidriraju kožu i sprečavaju gubitak vlage kao što su Eucerin Hyaluron Filler Hydro Booster pogodan za sve tipove kože, a ujedno i odlična podloga za šminku ili La Roche Posay Dermallergo serum za osetljivu kožu. Ukoliko želite da korigujete crte lica koje utiču na vaše samopuzdanje poput asimetrije lica, usana ili drugih, u tom slučaju možete i zakazati tretman hijaluronskim filerima.

U tridesetim godinama– Preporuka su preparati sa hijaluronskim kiselinom veće i manje molekularne mase ujutru i uveče kao što su La Roshe Posay HyaluB5 serum sa hijaluronom male i velike molekulske mase, glicerinom i pantenolom pogodan za normalnu i suvu kožu. Za mešovitu ili masnu kožu probajte The Ordinary Hyaluron 2% sa pantenolom, lagane i nelepljive teksture koji odličnon hidrira kožu. A kako koža različito stari, kada se pojave prvi znakovi starenja kao što su prve bore, predlaže se tretman hijaluronskim filerima kako bi se što ranije usporilo starenje kože. Kao i u dvadesetim, ako želite da korigujete neki deo lica (tanke usne, jagodice ili podočnjake) predlažu se hijaluronski fileri.

U četrdesetim i pedesetim – Preporuka su preparati sa hijaluronskim kiselinom veće i manje molekularne mase ujutru i uveče. A kako je zrela kođa često i suva probajte La Roshe Posay HyaluB5 serum. Redovna dopuna hijalurona u dubljim slojevima kože hijaluronskim filerima kako bi koža bila zategnuta, elastična i jedra, bore manje vidljive i kako bi se što duže zadržao prirodan mladolik izgled.

Odabir tretmana hijaluronskim filerima određujete zajedno sa vašim odabranim lekarom koji će na osnovu pregleda i konsultacije napraviti plan koji daje maksimalne rezultate.

Hijaluron – pitanja i odgovori?

Ukoliko i nakon ovog teksta imate dodatnih pitanja, nedoumice ili želite da zakažete svoje konsultacije sa našim lekarima, slobodno nas pozovite ili nam pišite, bez oklevanja, jer tu smo da odgovorimo na sva vaša pitanja!