Prekomerno znojenje je čest medicinski i estetski problem. Obilan znoj na licu, dlanovima, pazusima ili tabanima, izaziva neprijatnost i utiče na samopouzdanje pacijenta. Botoks je savremena terapija kojom uspešno lečimo pojačano znojenje.

Prekomerno znojenje

Šta je pojačano znojenje?

Pojačano ili prekomerno znojenje javlja se usled pojačane funkcije znojnih žlezda. Sa ovim problemom sučava se oko 3 % ljudi na svetu. Znojenje ili perspiracija je prirodan proces i način regulisanja telesne temperature. Tokom znojenja telo se rashlađuje, što je veoma važno kada su povišene spoljašnje temperature ili kada vežbamo. To omogućava normalno funkcionisanje našeg organizma.

Znojne žlezde funkionišu na veoma zanimljiv način. Kada mozak ustanovi da je naša telesna temperatura dostigla 37°C, šalje signal znojnim žlezdama da proizvode više znoja. Tokom isparavanja na površini, znoj nas rashlađuje. Isti je slučaj kada smo pod stresom, nervozni, kada vežbamo, znojne žležde proizvode veću količinu znoja.

Znojne žlezde

Ljudsko telo ima oko 4 miliona znojnih žlezda, a oko 50 hiljada znojnih žlezda raspoređeno je u području pazuha. Upravo u ovoj regiji, ali i na dlanovima i stopalima, znojne žlezde su najgušće koncentrisane. Zato se u tim delovima tela najviše i znojimo.

Razlikujemo dva tipa znojnih žlezda:

  • Ekrine žlezde su raspoređene po čitavom telu. Uloga im je da kontrolišu temperaturu. Znoj koji luče je uglavnom voda, nema boju ni miris;
  • Apokrine žlede su smeštene samo u određenim regijama tela. To su pazusi, intimne regije, delovi glave. Apokrine žlezde postaju aktivne tokom puberteta. Znoj koji one luče sadrži masti i belančevine, koje za sebe vezuju bakterije. Tada se javlja neprijatan miris i pojava tragova i mrlja na odeći.

Sada nam je jasno zašto u razdoblju puberteta počinje pojačano lučenje znoja koji uz to ima i neprijatan miris. Uz hormonske promene, stres i sve ostalo što pubertet donosi, kod većine tinejdžera (posebno kod dečaka) javlja se prekomerno znojenje. Ipak, pojačano znojenje je problem koji nas može pratiti i tokom čitavog života, u fazama ili neprekidno. Javlja se podjednako i kod muškaraca i kod žena.

Pojačano, prekomerno znojenje- simptomi

Telo svakodnevno proizvodi od 0,1 do 1l znoja. Za sada nije utvrđeno koju količinu znoja organizam proizvodi u slučaju pojačanog znojenja. Međutim, ovaj problem se lako prepoznaje. Najčešći simptomi su:

  • konstatno znojenje bez obzira na fizičku aktivnost i spoljašnje temperature;
  • najčešće se znoj javlja na licu, pazusima, tabanima;
  • pojava neprijatanog mirisa koji nastaje usled bakterijske razgradnje znoja i površine kože;
  • mrlje od znoja na odeći;
  • dezodorans ili antiperspirant vam ne pomažu;
  • narušeno samopuzdanje, anksioznost, pa često i strah od kontakta sa ljudima.

Pojačano znojenje može biti u lokalizivanom obliku, na rukama, tabanima, pazusima, u intimnoj regiji. Sa druge strane, može zahvatiti i čitavo telo.

Šta uzrokuje prekomerno znojenje?

Pojačano znojenje bez nekog očiglednog razloga stručno se naziva hiperhidroza. Ukoliko se ne leči na vreme i ne drži pod kontrolom, prekomerno o znojenje može uzrokovati i različite komplikacije. To su najčešče sekundarne bakterijske ili gljivične kožne upale.

Uzroci pojačanog znojenja mogu biti različiti, pa tako razlikujemo tri vrste hiperhidroze:

  • Fiziološka – ovaj process pojačanog znojenja se javlja usled povećane spoljašnje temperature, kada smo više fizički aktivni, ali i tokom hormonskih promena (pubertet, trudnoća, menopauza);
  • Simptomatska – prekomerno znojenje je posledica određenih oboljenja organizma. To su najčešće upala pluća, malarija, hipoglikemija, kardiovaskularni šok, različite infekcije, maligna oboljenja. Prekomerno znojenje može se javiti i kada uzimamo određene lekove, kao što su aspirin, kortikosteroidi, penicillin;
  • Genetska – postoji podatak da je pojačano znojenje nasledno u čak 50 odsto slučajeva. Ukoliko roditelji ili neko u porodici ima problem sa prekomernim znojenjem, moguće je da ćemo naslediti ovo stanje. Genteske predispozicije i faktori najčešće su odgovorni za broj lojnih žlezda u našem telu, njihov raspored i količinu znoja koji proizvode.

Kofein, nikotin, veoma začinjena hrana i alkohol takođe mogu izazvati pojačano znojenje. Veoma često, pojačano znojenje je uzrokovano psihičkim i emocionalnim stresovima. Sigurno možete da se setite najmanje nekoliko situacija u životu kada ste bili pod stresom i kada su naglo počeli da vam se znoje dlanovi, pazusi, da kaplje znoj sa čela. Ukoliko je znojenje kontrolisano i nestaje nakon što stres prođe, tada to ne predstavlja problem. Međutim, ukoliko se ovaj problem javlja svakodnevno i znojite se konstatno, važno je konsultovati lekara i utvrditi uzrok hiperhidroze.

uspostavljanje dijagnoze

Postoje dve vrste pojačanog znojenja, odnosno hiperhidroze.


Primarna hiperhidroza
je ona koja se javlja sama od sebe i nije posledica drugih stanja ili oboljenja. Najčešće je reč o žarišnoj hiperhidrozi, odnosno, zahvaćeni su samo određeni delovi na telu- lice, leđa i ruke, pazušne jame, potkolene jame, tabani i stopala. Često se javlja simetrično, najčešće tokom dana, minimum jednom nedeljno. Uglavnom počinje tokom pubertata, a najaktivnija je tokom dvadestih i tridestih godina.


Sekundarna hiperhidoza
je posledica određenih sistemskih bolesti ili infekcija. Ovakvo pojačano znojenje je nuspojava nekog zdravstvenog problema ili hormonskih promena.

Ukoliko lekar utvrdi da je pojačano znojenje posledica nekih oboljenja, uputiće vas na potrebne specijalističke preglede.

Lečenje prekomernog znojenja

Ukoliko obilno znojenje traje već određeno vreme, recimo duže od 6 meseci, važno je da se javite lekaru. Potrebno je utvrditi da li je reč o znojenju koje se javlja samo od sebe ili je posledica nekog drugog stanja ili oboljenja. Čest problem koji pogađa ljude obolele od hiperhidroze jeste pojava anksioznosti, pa čak i depresivnih epizoda. Pacijenti često izbegavaju kontakte sa ljudima zbog neprijatnosti izazvanih znojenjem, ne mogu da obavljaju posao kako treba, neprijatno im je da se rukuju zbog mokrih dlanova.

Na sreću, savremena medicina nudi različita rešenja koja mogu smanjiti obilno znojenje ili potpuno rešiti ovaj problem. Jedna od najefikasnijih metoda za lečenje pojačanog znojenja je botoks.

pojačano znojenje botoks

Pojačano znojenje – lečenje botoksom

Sigurno da nam je svima prva asocijacija na botoks podmlađivanje i eliminisanje bora. Međutim, botoks ima široku primenu i u drugim granama medicine, ne samo u estetskoj i antiage. Od kada je prvi put upotrebljen 1978. godine, botoks se uspešno primenjuje za lečenje neuroloških stanja, kao i u dermatologiji, oftalmologiji. Pomoću botoksa, problem prekomernog znojenja veoma efikasno rešavamo u našoj ordinaciji.

Inače, botoks je lek prirodnog porekla, tj. prečišćeni neurotoksin koji proizvodi bakterija Clostidium botulinum. Upotreblja se kao prerađen, prečišćen i u veoma slaboj koncentraciji što ga čini potpuno bezbednim.
Kod pacijenata koji imaju lokalizovano pojačano znojenje, botoks je jedna od najsigurnijih i najefikasnijih procedura. Primenjuje se za lečenje pojačanog znojenja na:

  • Čelu;
  • Dlanovima;
  • Tabanima;
  • Pazusima.
Kako botoks sprečava prekomerno znojenje?

Botoks deluje tako što blokira prenošenje nervnih implusa koji aktiviraju rad znojnih žlezda. Ubrizgava se precizno, na tačno određena mesta, čime se sprečava pojačano znojenje.

Kako izgleda tretman?

Nakon detaljnog pregleda i anamneze naš lekar će utvrditi da li je botoks pravo rešenje za određenog pacijenta. Ukoliko jeste, utvrdiće proceduru lečenja, kao i količinu botoksa koju je potrebno aplikovati. Sam tretman nije bolan, jer koristimo lokalni anestetik. Nakon što koža utrne, lekar tankom iglom, veoma precizno, unosi botoks pod kožu. Sam tretman traje kratko, svega nekoliko minuta. Efikasan je, delotvoran i nema perioda oporavka.

Efekti tretmana botoksom

Najbolje efekte lečenja pojačanog znojenja botokosm postižemo u regiji pazuha. Regulisan je rad znojnih žlezda, nema više obilnog znojenja pazuha, tragova na odeći i neprijatnog mirisa. Nakon tretmana, efekat traje oko 6 meseci, nakon čega je potrebno ponoviti proceduru.

Kod nekih pacijenata dovoljan je samo jedan tretman godišnje, najčešće u letnjem periodu kada je i inače pojačano znojenje. Važno je da 24 sata nakon tretmana ne koristite dezodorans ni antiperspirant. Posle toga slobodno možete koristiti dezodorans koji želite.

U slučaju ostalih regija, kao što su šake ili stopala, nakon ubrizgavanja botoksa znojenje je redukovano oko 70 odsto. Sve o primeni botoksa saznajte ovde.

Ostale opcije za lečenje prekomernog znojenja

U zavisnosti od toga koliko je obilno znojenje, postoji još nekoliko načina kojima se prekomerno znojenje leči i drži pod kontrolom.

Antiperspiranti sa povećanim procentom aluminijum hidroksida, od 10 do 25 odsto, daju dobre rezultate u slučaju lokalne hiperhidroze. Deluju na bazi aluminijumovih soli i neinvazivan su način za kontrolisanje znijenja. Aktivne supstance su aluminijum hlorhidrat ili aluminijum hlorid koji deluju tako što delimično zatvaraju izvodne kanale znojnih žlezda. Na taj način smanjuju količinu znoja. Potrebno je izabrati efikasan antiperspirant i to će značajno poboljšati kvalitet života pacijenta.

Jontoforeza je lečenje pojačanog znojenja pomoću struje. Koristi se uređaj sa jednosmernom strujom koja se sprovodi do elektroda. Efikasnost terapije je od 75 do 100%, a najbolji efekti se postižu na dlanovima.
Antiholinergički lekovi najčešće se koriste za lečenje sekundarne hiperhidroze. Deluju tako što blokiraju rad neurotransmitera i smanjuje se funkcija znojnih žlezda.

Hirurške metode se primenjuju kod najtežih oblik pojačanog znojenja i samo ukoliko su svi prethodni tretmani bili neuspešni. Jedna takva metoda je simpatektomija koja podrazumeva odstranjivanje ganglija kako bi se smanjila stimulacija nerava koji uzrokuju preterano znojenje. Operacija se izvodi u opštoj anesteziji.

Kako sprečiti prekomerno znojenje?

Iako je znojenje proces koji ne možemo da kontrolišemo, postoje načini da donekle ublažimo pojačano znojenje:

  • nošenje svetlije odeće od prirodnih materijala (pamuk, lan), izbegavanje sintetičke garderobe;
  • izbegavanje alkohola, kafe, začinjene hrane;
  • izbegavanje sunca kada je najjače;
  • korišćenje uložaka za obuću i za pazuh koji će dobro upiti višak znoja;
  • redovno održavanje pravilne higijene pazuha, dlanova, stopala;
  • korišćenje odgovarajućeg dezodoransa;

Ukoliko su stres i jake emocije okidač za obilno znojenje, često je od velike pomoći razgovor sa psihoterapeutom.

Pojačano znojenje- cene tretmana, dodatna pitanja

Cene svih naših tretmana možete pogledati na stranici Cenovnik. Za sva dodatna pitanja pozovite nas na broj telefona 060/345-0304 ili nam pišite na estetikabgd@gmail.com.