Hiperpigmentacije na koži nastaju kao posledica različitih promena i kožnih oboljenja. Bilo da su u vidu sitnih pega ili tamnih mrlja, one predstavljaju veliki estetski problem. Uklanjanje hiperpigmenatacija, fleka i pega u našoj ordinaciji je jednostavno i bezbolno, hemijskim pilinzima, ablativnim i neablativnim laserima.
Šta su hiperpigmentacije?
Hiperpigmentacije nastaju kada koža usled različitih spoljašnjih ili unutrašnjih uticaja počinje da tamni. Razlog tome je preterana proizvodnja pigmenta melanina.
Melanin proizvode ćelije koje se nazivaju melanociti, a ovaj pigment daje našoj koži boju. Kada u određeni slučajevima dođe do nakupljanja melanina u većim količinama, to će rezultirati pojavom pigmentacija, pega i fleka.
Hiperprigmentacije se veoma često javljaju upravo na vidljivim delovima tela, licu, dekolteu, šakama. Tada predstavljaju poseban problem jer ih je veoma teško sakriti. Uzrok ovakvih pigmentacija najčešće je preterana izloženosti štetnom sunčevom zračenju. Tamne fleke ili mrlje na koži mogu biti različitih boja, oblika i veličina i nalaze se u ravni kože. Nekada su to sitne pege, koje mogu čak biti i simpatične. U drugim slučajevima hiperpigmentacije mogu zauzimati i čitavo čelo, obraze ili druge delove tela.
Kako ih razlikujemo po boji?
- Boja im varira od žute, svetlo braon do crne,
- Crvene fleke na koži takođe se mogu javiti, a kao posledica različitih upala ili hormonskih poremećaja,
- Žute fleke na licu najčešće su posledica različitih oboljenja, kao što su bolesti jetre ili štitne žlezde.
Šta su hipopigmentacije?
Pojava suprotna hiperpigmentacijama su hipopigmentacije. Kada u koži nemamo dovoljno melanina, ona gubi ovaj pigment. U takvim slučajevima pojavljuju se svetle fleke na koži. To može biti i vitiligo, autoimuno kožno oboljenje koje se javlja u vidu belih, neravnomernih mrlja na telu i licu.
Vrste hiperpigmentacija
Najčešći tipovi hiperpigmentacija su sunčane pege, staračke pege, melazma i postupalne fleke.
Sunčane fleke (fotooštećenja)
Sunčane fleke kako im sam naziv kaže, nastaju usled prekomerenog i neopreznog izlaganja štetnom sunčevom zračenju. Podjednake posledice ostavlja i sunčanje u solarijumu. Uglavnom se pojavljuju na licu, šakama, rukama, dekolteu i drugim delovima tela koji su izloženi suncu. Najčešće je reč o sitnim, potamnelim delovima kože. Pigment melanin nakuplja sunčevu svetlost i ukoliko preteramo sa sunčanjem može doći do hiperprodukcije melanocita u dubljim slojevima kože.
Starače pege
Staračke pege ili solarni lentigo javljaju se kao posledica prirodnog procesa starenja kože. Ove pege su i direktna posledica fotostarenja kože i štetnog UV zračenja kojima je koža godinama izložena. Izgledaju kao sitne, tamne mrlje, braon do tamno crne boje, veličine od 0,2 do 2 cm. Najprimetnije su na licu, rukama, dekolteu. Najčešće se javljaju kod osoba starijh od 40 godina.
Melazma
Melazma je tip hiperpigmentacije koja najčešće pogađa žene i nastaje zbog različitih hormonskih promena. Nazivamo je još i kloazma ili “trudnička maska” upravo zato što pogađa čak oko 90 odsto trudnica. Ovakve tamne, braon fleke pojavljuju se na obe starne lica, simetrično, uglavnom na čelu, obrazima, na bradi i oko gornje usne. Tokom leta mogu poprimiti intenzivniju boju, usled sunčevog zračenja.
Osim hormonskih promena i štetnog UV zračenja, melazmu mogu uzrokovati i stres, ali i oboljenja štitne žlezde. Iako nisu štetne po zdravlje, melazme jesu veliki estetski problem i mogu veoma uticati na samopouzdanje osobe. Retko će se povući same od sebe i zato je obavezna poseta dermatologu koji će utvrditi dubinu melazme i odrediti odgovorajuću terapiju. Više o melazmi i tretmanima uklanjanja melazme pročitajte ovde.
Postupalne hiperpigmentacije
Postupalne ili postinflamatorne hiperpigmentacije mogu nastati nakon različitih povreda ili trauma kože, posekotina, opekotina. Različite diskoloracije na licu mogu biti posledica ekcema, lečenja akni i bubuljica, posebno nakon tretiranja ožiljaka od akni. Tada koža može ostati za nijansu tamnija od prirodne boje.
Šta uzrokuje pojavu hiperpigmentacija?
tRETMANI ZA Uklanjanje hiperpigmentacija
O kojem god tipu hiperpigmentacija da pričamo, ključno je da se blagovremeno javimo dermatologu. Ovo je posebno važno kada se fleke naglo pojave, ako svrbe, menjaju boju i oblik ili ako primetimo tragove krvi. Nakon detaljnog dermatološkog pregleda, lekar će utvrditi šta je uzrok hiperpigmentacija i odrediti terapiju i metode lečenja. U određenim slučajevima, lekar može predložiti i biopsiju kože, zavisno od tipa i stanja hiperpigmentacija na koži.
Sve vrste hiperpigmentacija u našoj ordinaciji tretiramo jednostavno, komforno i bezbolno. Postižemo odlične rezultate, zahvaljujući savremenim i efikasnim tretmanima i vrhunskim preparatima koje koristimo za tretiranje hiperpigmentacija na koži.
CO2 laser za hiperpigmentacije
Laserski tretmani za uklanjanje hiperpigmentacija izvodimo tako što pomoću određenih snopova laserske svetlosti ciljano tretiramo oštećene, potamnele delove kože. U ovu svrhu koristimo najsavremeniji Candela CO2 laser.
Kako deluje CO2 laser na hiperpigmentacije?
Laser CO2 predstavlja zlatni standard u procesu podmlađivanja kože, njenog zatezanja, ali i u uklanjaju ožiljaka, strija i hiperpigmentacija. Kada govorimo konkretno o tretiranju tamnih fleka na koži, laser CO2 pomoći će nam da brzo, jednostavno i bezbolno postignemo željene rezultate.
Candela CO2 sa velikom preciznošću targetira i efikasno tretira različite promene na koži. Najvažnije je da okolno, zdravo tkivo, ostaje netaktnuto. Ovim laserom uklanjamo oštećenja kože od sunca (fotooštećenja), staračke pege, ožiljke i fleke od akni, kao i druge vrste tamnih fleka.
Kakve efekte postižemo?
CO2 laser podstiče proizvodnju novog kolagena i elastina, koža se brže regeneriše, elastičnija je i lepša. Laser je nežan prema koži pacijenta, a sam tretman je komforniji i bezbedniji u poređenju sa drugim tradicionalnim laserima. Period oporavka je znatno skraćen.
Nakon samog tretmana koža izgleda kao da su na njoj opekotine od sunca, sledeći dan lagano tamni i postaje suvlja a zatim počinje da se ljušti i peruta. Oko 5. dana svi simptomi lagano nestaju. Nedelju dana nakon tretmana ljuštenje kože je završeno, a do desetog dana crvenilo se najčešće potpuno povlači.
Kada ću videti rezultate?
Nakon laserskog tretmana koža će nežnija, a pigmentacije manje vidljive. Candela CO2 laser stimuliše stvaranje novog kolagena i elastina, pa će se koža iz nedelje u nedelju regenerisati. Jedan ili dva tretmana Candela CO2RE laserom daju rezultate koje drugi laseri postižu tek nakon 4 do 6 tretmana.
Sve što vas zanima o CO2 laseru, saznajte ovde.
alma harmony xl pro laseri
Platforma Harmony XL PRO koja objedinjuje mnogobrojne sonde, nudi i tri odlične opcije za ulanjanje hiperpigmentacija: neablativni laser Q-Switched Nd:Yag, ablativni laser iPixel Er:YAG kao i fototerapijsku sondu DYE VL. Njih odlikuje visoka bezbednost i mogu se koristiti na licu, vratu, šakama i ostalim delovima tela.
ClearLift Q -switched Nd:yag
ClearLift je jedan od najpopularnijih tretmana Harmony XL PRO platforme. Takođe je poznat kao „Lunchtime treatment“ jer se može izvoditi gotovo „u pauzi za ručak“, zbog svoje brzine i učinkovitosti. Ovim laserom osim hiperpigmentacija, rešavamo i i druge probleme kože uključujući bore, opuštenu kožu, fine linije, fotooštećenja, melazmu i neujednačenu teksturu kože.
Clearlift Q-Switched Nd:Yag je neablativni laser što znači da njegovi zraci prodiru i do središnjeg sloja kože (dermisa), pri čemu ostavlja gornji sloj kože (epidermis) netaknutim. Koristeći fotoakustične talase, ClearLift razgrađuje nakupnine pigmenta melanina, koža postepeno bledi i postaje ujednačenog tona. Pored toga, podstiče i stvaranje kolagenih vlakana što čini kožu čvrstom, zategnutijom i mlađeg izgleda.
Prema tome, ukoliko imate zrelu kožu sa pigmentacijama ovaj laser će ne samo ukloniti neželjene flekice, nego će i podmladiti vašu kožu. Nakon tretmana ovim laserom koji traje oko 30 minuta, nema perutanja niti crvenila, a vreme oporavka ne postoji. Najbolje od svega- tretman se može izvoditi tokom cele godine!
iPixel Er:YAG laser
Za razliku od gorepomenutog Clearlift lasera, iPixel Er:YAG je frakcioni ablativni laser pomoću koga tretiramo i gornje slojeve kože. Ovim laserom se stvaraju mikrokanali veličine piksela na koži, dok okolno tkivo ostaje neoštećeno te je proces oporavka kraći nego kod tradicionalnih ablativnih lasera.
S obzirom da prodire od površnih do najdubljih slojeva kože, iPixel laser efikasno uklanja pliće bore i linije, smanjuje proširene pore, zateže kožu i uklanja fotooštećenja u vidu hiperpigmentacija. Kontrolisana ablacija kože podstiče njene prirodne regenerativne procese, stimulišući proizvodnju kolagena što na kraju stvara nove ćelije kože koja je čvršća, ujednačenog tena i elastičnija.
iPixel tretman traje svega oko 20 minuta i prilično je komforan za pacijente, jer pre tretmana na kožu nanosimo anestetik kremu. Nakon tretmana se može očekivati crvenilo, blaži otok, perutanje a oporavak traje oko 6 do 7 dana. Prvi rezultati se vide posle 10-ak dana, dok će izgled, tekstura i ton kože nastaviti da se poboljšavaju u narednih 4-6 nedelja. Tretmani iPixel laserom se izvode tokom jeseni, ime do ranog proleća kako bismo izbegli fotooštećenja nove, „mlade“ kože.
Dye VL
Kada su u pitanju hiperpigmentacije koje pored tamnih fleka od pigmenta melanina, sadrže i crvenkaste fleke od hemoglobina, onda je pravi izbor za njihovo uklanjanje DYE VL fototerapija. Ovaj modul koristi savremene svetlosne IPL (Intezivna pulsirajuća svetlost) tehnologije, čiji zraci uklanjaju nakupnine pigmentacije, vaskularnih lezija, kao i kapilara.
Tretman traje oko 30 minuta, gotovo je bezbolan. Prvi rezultati počinju da se vide nakon 10-ak dana. Naime, nakon tretmana fleke uglavnom izgledaju tamnije 3-7 dana. Posle toga, hiperpigmentacije će postajati svetlije i vremenom će se ujednačiti ton i tekstura kože. Dye VL tretman se izvodi tokom jeseni, zime do ranog proleća. Detaljno o DYE VL laserskom tretmanu saznajte ovde.
TCA piling za hiperpigmentacije
Piling trihlorsirćetnom kiselinom, poznatiji kao TCA piling, kao jedan oblik hemijskog pilinga, daje odlične rezultate u uklanjaju hiperpigmentacija. Posebno kada govorimo o staračkim flekama i melazmi. U slučaju slabije izraženih hiperpigmentacija, često je dovoljan samo jedan TCA piling da bi se one potpuno eliminisale.
Kako deluje TCA piling na fleke?
TCA piling je veoma efikasna i neinvazivna medicinska procedura. Podrazumeva skidanje površinskog sloja kože čime oslobađamo novu, zdravu kožu. Nakon TCA pilinga ten je ujednačen, koža je bolje teksture, elastičnija.
TCA piling izvodimo od oktobra do kraja marta kada je najslabije UV zračenje. Ovo je važno, kako bi se izbegla pojava novih fleka i pigmentacija na koži
Zavisno od stepena i intenziteta hiperpigmentacije, koriste se različiti rastvori trihlorsirćetne kiseline, u koncentracijama od 15 do 80 %. Razlikujemo dve vrste TCA pilinga: srednje duboki i duboki. Dok površinski pilinzi deluju samo na gornji sloj kože, TCA piling prodire i u dublje slojeve. Deluje na potkožni deo i tako popravlja dublja oštećenja.
Rastvor trihlorsirćetne kiseline stimuliše fibroblaste, ćelije koje su odgovorne za stvaranje kolagena. Koža se brže regeneriše, podmlađena je i sprečavamo pojavu prevremenih znakova starenja. Na novoj, mladoj koži manje su primetne fleke, podočnjaci, tragovi hiperpigmentacija.
Koje rezultate postižemo?
Već nakon prvog tretmana fleke su ublažene i do 50 %. Posle dva do tri tretmana potpuno su eliminisane i najjače hiperpigmentacije. Tretman traje oko 45 minuta, a oporavak oko sedam dana. Sve detalje o TCA pilingu, saznajte ovde.
Hemijski pilinzi za hiperpigmentacije
Osim TCA pilingom, hiperpigmentacije možemo uklanjati i drugim, različitim hemijskim pilinzima. Hemijski piling je prirodna i bezbolna procedura, osvežiće, regenerisati i podmladiti kožu. Eksfolijacijom odstranjujemo njen površinski, oštećeni sloj i oslobađa se mlađa, zdravija koža. Dolazi do oslobađanja faktora rasta, citokina i sinteze kolagena, čime ubrzavamo oporavak kože i njenu regeneraciju.
Tretman počinje detaljnim čišćenjem lica, a potom nanosimo kiselinu koja deluje oko desetak minuta. Posle uklanjanja kiseline nanosimo na kožu zaštitnu kremu i pacijent se vraća svojim aktivnostima.U zavisnosti od intenziteta pigmentacije, određuje se koja kiselina će dati najbolje rezultate u tom slučaju.
Koje vrste kiselina koristimo?
Svaki hemijski piling predstavlja medicinsku proceduru i zato je važno da ga rade isključivo obučeni lekari sa iskustvom. Površinski pilinzi mogu se raditi tokom čitave godine, dok srednje duboke i duboke pilinge izvodimo tokom jeseni i zime. Za uklanjanje hiperpigmentacija najčešće je potrebno uraditi dva do tri duboka pilinga ili tri do pet pilinga srednje dubine. Tokom izvođenja pilinga možete osetiti samo blago peckanje i zatezanje kože koje je podnošljivo. U svrhu uklanjanja pigmentacija najčešće biramo neku od ovih kiselina.
Melanostop piling za hiperpigmentacije
Među preparatima koje koristimo je i Melanostop piling (potpisuje ga Mesoestetic, jedan od vodećih brendova u oblasti medicinske kozmetike) koji je namenjen upravo za lečenje melazmi i hiperpigmentacija. Ovim pilingom tretiramo sunčane fleke, staračke pege, ali i beživotnu, suvu kožu neujednačenog tena.
Sadrži aktivne sastojke kao što su rezorcinol, azelaičnu, traneksaminsku i fitinsku kiselinu, koji sprečavaju hiperprodukciju melanina i posvetljuju kožu. Detaljno o tretmanu Melanostop pilingom možete saznati ovde.
Da li su rezultati uklanjanja trajni?
Napominjemo da su rezultati trajni u slučaju uklanjanja fleka od akni. U slučaju melazmi ili solarnog lentiga, moguća je ponovna pojava fleka na koži ukoliko je ona izložena jakom UV zračenju. Zato je važna adekvatna prevencija i zaštita kože. Takođe, lekar može prepisati i određene preparate koji će sprečiti ponovno javljanje melazme.
Kako sprečiti pojavu hiperpigmentacija?
Koža je naš najveći organ, ona je u dodiru sa svim spoljašnjim uticajima. Zato joj moramo posvetiti maksimalnu pažnju i pružiti joj najbolju moguću negu. Postoji nekoliko efikasnih načina da zaštitite kožu i izbegnete pojavu hiperpigmentacija.
- Zaštita od sunca, uvek i svugde, najvažnija je ukoliko želimo da sprečimo prerano starenje kože i pojavu pigmentacija. Tokom letnjih meseci, treba izbegavati sunčanje u periodu kada je zračenje najopasnije. Odeća koja štiti od Sunca, šešir i kreme sa visokim SPF su obavezne.
- Ne idite u solarijum!
- Čak i kada je oblačno, koži je potrebna odgovarajuća zaštita kako bismo sprečili nastanak pigmentacija.
- Povedite računa o sastojcima koji se nalaze u proizvodima za negu koje svakodnevno koristite. Neki od njih mogu posvetliti kožu ili uzrokovati pojavu tamnih mrlja.
Hiperpigmentacije- cene tretmana
Cene uklanjanja hiperpigmentacija zavise od tretmana koji radimo, pa je najbolje da pogledate detaljno na stranici Cenovnik. Za sva dodatna pitanja pozovite nas na broj 060/345-0304 ili nam pišite na estetikabgd@gmail.com.