Prošlo je mnogo vremena od kada samo po prvi put čuli reklamu za kozmetičku liniju proizvoda čiji je ph 5,5. Radilo se o proizvodima čija je kiselost bliska koži, a za taj čarobni broj 5,5 znali su svi i znali su da prija koži. Zapravo, naša koža je kisela zahvaljujući mlečnoj kiselini i aminokiselinama koje se luče iz znojnih i lojnih žlezda. Kiseline nas štite od štetnih mikroorganizama, kao što su bakterije, gljive i virusi i svaki poremećaj kiselosti otvara vrata mikrobima da krenu u napad.
Međutim, kiseline nisu samo čuvari integriteta kože već su moćno oružje u arsenalu moderne estetske medicine koje briše znake starenja sa lica i vrata. Upotreba različitih prirodnih produkata koji sadrže kiseline u kozmetičke svrhe potiče od davnina. Kleopatra se kupala u mleku koje sadrži mlečnu kiselinu, žene u nekim delovima Azije koristile su fermentisanu šećernu trsku koja sadrži glikolnu kiseline, a naše bake su nekada mazale lice sokom od limuna pred važne događaje.

Nega lica u antici i starom Egiptu

 

I zaista, mlečna, limunska i glikolna kiselina se sada nalaze u brojnim kozmetičkim proizvodima koji imaju odličan efekat na kožu. Ove kiseline su poznatije pod nazivom voćne kiseline i vrapci na grani već znaju da koža nakon njih izgleda sveže i podmlađeno. Zato nije ni čudno što će Vam ljubazne devojke u kozmetičkim salonima kao prvi tretman za lice skoro uvek ponuditi voćne kiseline.

Ali, hajde da se bolje upoznamo sa voćnim kiselinama. Svakako nezaobilazna u ovom nizu i možda omiljena je glikolna kiselina. Od svih voćnih kiselina njeni molekuli su najmanji i ona najdublje prodire u kožu gde vrši snažnu stimulaciju proizvodnje kolagena. Kada se upotrebljava glikolna kiselina veće koncentracije, posle tretmana se javlja perutanje, ali je tada stimulativni efekat na kožu jači. Periodična primena glikolne kiseline na duži rok povećava sadržaj kolagena, redukuje fine bore, održava blistav ten i u celini čini kožu glatkom, sjajnom i podmlađenom.

Mlečna kiselina je posebno značajno zbog svog efekta na hidrataciju kože. Naročito dobri efekti se postižu kod dehidrirane kože bez tonusa.

Salicilna kiselina, koja inače ne spada u voćne, ali se često koristi na sličan način, ima komedolitičko i keratolitičko delovanje. Pogodna je za problematičnu kožu sklonu aknama. Zahvaljujući keratolitičkom delovanju odlično uklanja mitisere i fleke.

vocne kiseline pilinzi

Sve voćne kiseline se mogu primenjivati koncentrovane-ali za njih važi pravilo iz američkih reklama: ’’Ovo nemojte probati kod kuće’’, jer nestručnom upotrebom možete da ’’spalite’’ lice. Ipak, pošto koža voli kiseline možete svakodnevno da koristite losione, kreme i tonike koji sadrže niske koncentracije kiselina koje će blagotvorno delovati na kožu, a Vi ćete izgledati mlađe, lepše i negovanije.

I sledeći put kad pravite limunadu, slobodno stavite malo i na lice.

.