Usne su jedan od najosetljivijih delova kože i kao takve zahtevaju posebnu negu, naročito u ovim zimskim danima kada niske temperature vrlo brzo isušuju našu kožu. Suva koža se zimi ljušti i puca sto je naročito uočljivo na usnama koje, ukoliko se ne neguju pravilno, postaju poput pergamenta, sa vidnim suvim ljuspicama kože i pukotinama. Takođe, koža usana sadrži dosta manje lojnih žlezda od ostale kože i ne proizvodi melanin prirodnim putem. Ovo znači da usne praktično nemaju nikakvu prirodnu zaštitu i potrebno ih je redovno i pravilno negovati kako bi očuvale svoju lepotu, mekoću i zdrav izgled.

Zato uradite ono što je najbolje za vaše usne, posvetite im svakodnevnu pažnju i negu uz pomoć naših saveta:

1. Unosite dosta vode u organizam.

Jedan od mnogih benefita unošenja vode u organizam je taj da hidrirano telo čini ćelije kože i usana zdravijim i smanjuje mogućnost sušenja i ispucalosti usana.

2. Ne oblizujte usne.

Koliko god da vam se čini da je ovo savet za osnovce bili biste zapanjeni koliko ljudi čini ovu grešku. Kada osetimo da su nam usne suve i ispucale oblizivanje se čini kao najbrži i najprirodniji način da ih malo navlažimo. Ali ovo je zapravo jedna od najgorih stvari koje možete uraditi za svoje usne. Osušena pljuvačka zapravo smanjuje hidriranost usana i čini ih još suvljima što samo pogoršava stanje.

3. Ne grizite suve ljuspice kože sa usana.

Ovim samo povređujete tkivo kože usana što može dovesti do krvarenja i ozbiljnije iritacije.

4. Redovno koristite balzam za usne.

Najbolja zaštita za usne je svakako kvalitetan balzam koji u sebi sadrži E vitamin kao i neki od sastojaka koji zadržavaju vlažnost usana poput pčelinjeg voska, ši maslac ili kokosovo ulje. Izbegavajte balzame koji u sebi sadrže veštačke sastojke. Balzam koristite svakog jutra tokom svoje jutarnje rutine čišćenja lica.

5. Piling za usne – vaš prijatelj!

Bilo da koristite jednostavni domaći piling od meda, šećera i bademovog ulja ili neku od kupovnih varijanti, piling za usne je jedna od apsolutno esencijalnih stavki kada je reč o brizi o usnama. Većina pilinga je izrađena na bazi šećera koji zadržava vlagu na usnama. Njihovom, redovnom primenom očistićete vaše usne od naslaga mrtve kože u vidu ljuspica, a vaše usne će postati izuzetno mekane dok će sama njihova boja biti intezivnija.

kreme za zaštitu spf
6. Održavajte usne vlažnim.

Upotrebljavajte aloa veru koja u sebi sadrži vitamine, minerale kao i anti-inflamatorne sastojke koji smiruju i rehidriraju kožu na usnama. Osim ovoga, možete koristiti kokosovo ulje koji sadrže slične sastojke. Takodje, pre spavanja možete naneti glicerin na usne kako bi ostale vlažne i hidrirane tokom noći.

7. Vazduh koji udišete treba biti – vlažan.

Suv vazduh čini kožu suvom zato vodite računa da vazduh u prostoriji u kojoj spavate bude dovoljno vlažan. Postavite ovlaživač vazduha u svoju spavaću sobu čime će vazduh u toj prostoriji biti vlažan tokom noći, što će itekako goditi vašoj koži i usnama naročito tokom zimskih meseci.

8. Pre karmina – priprema usana je obavezna!

Nikad ne nanosite karmin na suve i nepripremljene usne. Pre nanošenja karmina stavite neko od prirodnih ulja poput kokosovog ili bademovog, ili ukoliko vam to nije pri ruci, prvo nanesite balzam pa tek onda karmin.

9. Otklonite šminku sa lica – svako veče!

Da biste svojoj koži dali šansu da se regeneriše i obnovi tokom noći jer je period dok spavamo vreme kada koža radi upravo to, neophodno je skinuti svu šminku sa lica i usana. U protivnom, koža biva ugušena šminkom koja se uvlači u pore, te tako dolazi do ubrzanog starenja i propadanja kože uz niz drugih neželjenih propratnih efekata kao što je pojava akni, bubuljica, umornog izgleda i suve kože. Zato pre odlaska u krevet obavezno skinite šminku sa svog lica. Za skidanje karmina najbolje je koristiti neko od prirodnih ulja, krema poput vazelina ili pantenola. U obzir dolazi još i micelarna voda koja je, osim što hidrira usne, svakako bolja opcija od maramica za skidanje šminke.

10. Pažljivo birajte karmin.

Popularni proizvodi kao što su lip plumpers za koje se tvrdi da povećavaju volumen usana u sebi sadrže iritanse na bazi čilija, cimeta i mentola dok neki čak sadrže i supstancu iz pčelinje žaoke kako bi se postigao efekat nadute kože usana i time povećao njihov volumen. Osim što je njihov efekat kratkotrajan, redovna primena ovakvih kozmetičkih proizvoda dovodi do hronično suvih i ispucalih usana a u nekim slučajevima i do dermatitisa.

11. Hidratacija usana hijaluronskim filerima

Najveću korist za poboljšanje izgleda i zdravlja kože vaših usana predstavlja tretman hijaluronskim filerima. Osim što oblikuju, oni vrše i dugotrajnu hidrataciju usana i tako ih štite od neželjenih faktora – hladnog vremena, sunca, šminke, svakodnevnog stresa i naravno, procesa starenja kože. Stoga, na hijaluronske filere treba gledati kao na važne saveznike u očuvanju lepote i zdravlja vaših usana i kože. Sve o povećanju i popunjavanju usana hijaluronskim filerima saznajte klikom na link.