Gornja trećina lica – čelo, slepoočnice, obrve i regija između obrva – često je prvo mesto na kojem primetimo promene izazvane starenjem. Bore na čelu, spuštene obrve, gubitak volumena u slepoočnicama i izraženije udubljenje iznad kapaka ne menjaju samo izgled kože – već utiču na celokupni izraz lica. Pogled može delovati umorno, lice strože, a konture manje definisane.

Upravo zato, podmlađivanje gornje trećine lica ima mnogo veći značaj od samog uklanjanja bora. Cilj nije „zatezanje“, već pažljivo vraćanje onoga što je starenjem izgubljeno – blagog volumena, potpore i prirodnog oslonca koji licu daje svežinu, ali i izražajnost. Današnji pristupi zasnivaju se na razumevanju strukture lica i radu u skladu s njom – ne menjamo fizionomiju, već je osvežavamo.

.

čelo temporalna regija i jagodice fileri

Šta se sve menja u gornjoj trećini lica s godinama?

Promene u ovom delu lica nisu ograničene samo na kožu. Gubitak elastičnosti jeste prvi znak starenja, ali ispod površine dešava se mnogo više – potkožno masno tkivo se smanjuje, mišići slabe, a koštane strukture polako se povlače, posebno u regiji čela i slepoočnica. Upravo te dubinske promene daju licu utisak iscrpljenosti i gubitka forme, i to čak i kada bore još nisu izražene. Čelo gubi konveksan, zaobljen oblik i postaje ravno ili blago udubljeno. Slepoočnice poprimaju „upali“ izgled, obrve se spuštaju, a prostor između obrva dobija izraženije vertikalne linije. U zoni oko očiju, regija iznad kapaka deluje praznije, čime se pogled dodatno zatvara.

Sve ove promene utiču jedna na drugu. Gubitak volumena u slepoočnicama, na primer, može vizuelno naglasiti podočnjake i učiniti jagodice manje izraženima. Zato je važno gledati gornju trećinu lica kao celinu – jer jedino tako možemo prirodno i skladno podmladiti lice.

Temporalna regija čelo fileri
Znakovi starenja:  1. Nedostatak volumena u temporalnoj regiji. 2. Spuštena obrva. 3. Nedostatak volumena i konkavan oblik čela.

Fileri za čelo

Kada se spomene čelo, većina najpre pomisli na botoks – i to s razlogom, jer botoks uspešno smanjuje bore koje nastaju usled pokreta mišića. Međutim, kako godine prolaze, dolazi do još jednog, dubljeg problema: gubitka volumena u potkožnom i koštanom tkivu čela. Tada čelo menja oblik – od prirodno zaobljenog postaje ravno ili čak blago ulegnuto. Upravo tada hijaluronski fileri za čelo postaju ključni. Njima ne korigujemo samo bore, već vraćamo izgubljenu formu i oslonac. Filerima možemo izravnati udubljenja, omekšati prelaze i oblikovati čelo tako da ponovo dobije diskretno ispupčenje koje je karakteristično za mladalački izgled.

Tretman je vrlo suptilan – koristi se mala količina hijalurona, i to precizno u zonama gde je volumen zaista izgubljen. Na taj način se izbegava neprirodan izgled, a lice dobija novu ravnotežu. Kada se ovaj tretman kombinuje sa botoksom u zoni bora, efekat je ujednačen i dugotrajan – čelo deluje glatko, ali ne zategnuto, već osveženo i odmorno.

Hijaluronski fileri za slepoočnu regiju

Slepoočnice su deo lica koji pacijenti često ne primećuju kao problem – dok im neko ne pokaže fotografiju profila ili ne uoče da im lice izgleda „šuplje“ i umorno, čak i kada su obrazi i usne blago naglašeni. Starenjem, u ovom delu dolazi do kombinovanog gubitka – masnog tkiva, mišićnog tonusa i potporne koštane strukture, što slepoočne regije čini udubljenim i vizuelno praznim. Ove promene ne utiču samo lokalno. Kada slepoočnice izgube volumen, obrve deluju spušteno, jagodice manje izražene, a ceo gornji deo lica dobija tzv. „skeletizovan“ izgled. To je razlog zašto hijaluronski fileri u slepoočnice imaju tako snažan, ali suptilan efekat.

Precizno ubrizgavanje manjeg volumena hijalurona vraća glatku konturu između čela i jagodica, podiže obrve i daje licu puniji, zdraviji izgled. Tretman se izvodi tankom kanila, gotovo bez bola i sa vrlo kratkim oporavkom. Rezultat nije „popunjavanje“ već vraćanje proporcije – i upravo zato ga često zovemo detaljem koji pravi razliku.

Pre i posle korekcije slepoočne regije

Korekcija temporalne regije hijaluronskim filerima, pored vraćanja volumena i prirodne konture dovodi i do podizanja obrva, kao i do mlađeg izgleda cele okoloočne regije. Ukoliko je prisutan gubitak volumena u gornjim kapcima i oči izgledaju „upalo“, sa vrlo malom količinom filera možemo korigovati izgled upalih očiju i podmladiti pogled. Popunjavanje temporalne regije omogućava prirodan prelaz između slepoočnica i jagodice, lagano podiže obrvu i podmlađuje okoloočnu regiju.

Kako to u praksi izgleda, možete videti na primeru naše pacijentkinje kojoj smo u sklopu podmlađivanja celog lica, popunili slepoočnu regiju. Detaljno o njenom tretmanu i rezultatima možete pročitati ovde.

Podmlađivanje gornje trećine lica

PODIZANJE obrva

S godinama obrve lagano menjaju svoj položaj – spuštaju se nekoliko milimetara, što može značajno promeniti celokupan izraz lica. Pogled deluje zatvorenije, kapci teži, a lice umornije. Iako ova promena deluje sitno, efekat je i te kako primetan. Nehirurški estetski tretmani ne mogu zameniti hirurški lifting obrva, ali u mnogim slučajevima mogu ponuditi diskretno, prirodno osveženje – podizanje obrva za 2 do 3 mm. Ono je sasvim dovoljno da pogled izgleda budnije, otvorenije i mekše. U praksi to postižemo kombinacijom botoksa – koji opušta mišiće koji vuku obrvu nadole – i hijaluronskih filera u slepoočnicama, koji vraćaju volumen i strukturu u njenoj neposrednoj okolini. U kombinaciji, ove dve metode mogu suptilno uticati na položaj obrve i doprineti svežijem izrazu, bez promene prirodne fizionomije.

Ovaj pristup se često primenjuje kod pacijenata koji ne žele hiruršku intervenciju, ali primećuju da im obrve „klize“ nadole i utiču na izgled očiju. Važno je napomenuti da se rezultati razlikuju od osobe do osobe – i zato je procena stručnjaka uvek prvi korak.

Tretmani koji poboljšavaju kvalitet kože

Kada je koža čela i slepoočnica tanka, dehidrirana i bez sjaja, efekti filera mogu biti ograničeni. Zato se uz injekcione tretmane često primenjuju i procedure koje obnavljaju kožu iznutra. Skinboosteri i mezoterapija hidriraju i vraćaju elastičnost, dok hemijski pilinzi poboljšavaju ton i teksturu. PRP tretman koristi sopstvenu plazmu za stimulaciju kolagena. Ove metode ne uklanjaju bore, ali čine da koža izgleda mlađe i bolje reaguje na ostale tretmane.

Najčešće greške u tretiranju čela i slepoočnica

Jedna od najčešćih grešaka je tretiranje samo jednog dela lica – najčešće srednje ili donje trećine – dok se gornja potpuno zanemaruje. Rezultat toga može biti neusklađen izgled: svežina u jednoj zoni, a umor u drugoj. Posebno kod osoba koje su radile jagodice, gubitak volumena u slepoočnicama tada postaje još vidljiviji. Drugi problem je preterivanje s filerima u čelu ili jagodicama bez uzimanja u obzir prirodne morfologije lica. Kada se volumen nepravilno rasporedi, dolazi do narušavanja proporcija, zatezanja obrva u neprirodan luk ili stvaranja ravnih prelaza između regija koje bi trebalo da imaju prirodnu dinamiku.

Pristup mora biti celovit, ali suptilan – ne dodaje se „više“, već se vraća ono što je izgubljeno. Samo tako lice može zadržati prirodnu strukturu i izgled koji ne odaje tragove intervencije.

ČESTA PITANJA

Ovaj tretman je namenjen osobama koje primećuju bore na čelu, gubitak volumena u slepoočnicama, spuštene obrve ili „umoran“ izgled gornjeg dela lica. Idealni kandidati su i mlađe osobe koje žele prevenciju, ali i oni sa izraženijim promenama koji žele prirodan rezultat bez hirurgije.

Pored vraćanja mladalačkog oblika čela, hijaluronski fileri daju koži potporu, smanjuju „lomljenje“ kože i stvaranje bora, pa je tretman čela botoksom potrebno ređe raditi. Korekcija čela hijaluronom sa malom količinom filera vraća konturu čelu, popunjava nedostatak volumena i ublažava bore čela.
Pre same procedure, obavlja se pregled kako bi se utvrdilo postojeće stanje koštanog dela i potkožnog tkiva čeone regije, odnosno slepoočnica. Na osnovu pregleda utvrđuje se količina hijalurona potrebna za korekciju Procedura započinje čišćenjem lica i nanošenjem anestetik kreme kako bi tretman bio potpuno komforan za pacijenta. Zatim se pristupa preciznom ubrizgavanju hijalurona.

U proseku je potrebno 1 mililitar hijalurona, dok kod većeg gubitka potkožnog tkiva i do 2 mililitra.

Prosečno za korekciju obe slepoočnice najčešće se koristi ukupno 2ml hijalurona. Ukoliko se popunjava temporalna regija, završni deo obrve i jagodice sa delom obraza obično je potrebno oko 4 ml hijalurona.

Starenjem dolazi do smanjenja masnog jastučeta gornjeg kapka, što uz koštane promene daje izgled upalih očiju. Problem se može rešiti nadoknadom volumena hijaluronskim filerima uz posebnu obazrivost, budući da se radi o naprednoj i zahtevnoj tehnici.

U zavisnosti od plana tretmana, neki se mogu kombinovati odmah (npr. botoks i fileri), dok se tretmani poput lasera i skin boostera često raspoređuju u fazama radi boljeg efekta i bezbednosti.

Cene i dodatna pitanja

Podmlađivanje gornje trećine lica ima važnu  ulogu u celokupnom izrazu – i upravo zato zahteva pažljivo osmišljenu korekciju. Ako primećujete bore na čelu, udubljenja u slepoočnicama, spuštene obrve ili izraženije kapke, moguće je da je došlo do gubitka volumena i potpore u ovoj regiji. U našoj ordinaciji sve počinje individualnim pregledom. Analiziramo proporcije, kvalitet kože i promene u strukturi kako bismo napravili tretman koji je u skladu s vašim licem. Cilj je uvek isti – da lice izgleda odmorno, nežno podmlađeno i u skladu s vašim godinama.

Cene hijaluronskih filera i botoksa možete pronaći na stranici Cenovnik. Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa korekcijom čela i slepoočne regije, pozovite nas na 060/345-0304 ili nam pišite na estetikabgd@gmail.com.