Uklanjanje bradavica često je neophodno obaviti iz različitih medicinskih ili estetskih razloga, a kako bi se sprečile moguće komplikacije. Najefikasnije metode su radiotalasna i laserska, obe su minimalno invazivne, bezbolne, uz brz oporavak.

Bradavice predstavljaju benigne izrasline kože uzrokovane humanim papiloma virusima (HPV). Kako se radi o virusnom oboljenju, sa velikom mogućnošću prenosa na druge delove tela i bliske osobe, uklanjanje bradavice je neophodno odmah po njihovom uočavanju.

bradavice uklanjanje

Šta su bradavice?

Bradavice se javljaju kod velikog procenta ljudi, pre ili kasnije, a mogu se pojaviti i na koži kod dece, u najranijem uzrastu. Reč je o manjim ili većim izbočinama na koži ili sluzokoži koje mogu biti različitih oblika i boja. Bradavice nastaju nakon delovanja humanog papiloma virusa (HPV), a do sada je otkriveno čak 80 njegovih podtipovi. On uzrokuje različite promene na ćelijama, a to se često može manifestivati u obluku manjih ili većih izrasline na koži u vidu bradavica. Čest uzrok pojave bradavica je i slab imunitet i loše opšte stanje pacijenta. Postoji čak i zanimljiv podatak da su se pojavljivale i pre 3.000 godina, kao i da su nađene na mumijama iz ovog perioda.

Bradavice se mogu pojaviti na skoro svim delovima tela. Kako na koži, tako i na sluzokoži. Iako su bradavice benigne, dakle dobroćudne izrasline na koži, one su virusno oboljenje. Zato je važno reagovati čim ih uočimo i ukoniti ih na vreme, kako bismo sprečili njihovo dalje širenje. Brzo i lako se mogu proširiti na druge delove tela, ali se lako prenose i na bliske osobe. Retko se povlače same od sebe i zato, ukoliko ih primetite, obavezno zakažite dermatološki pregled.

Kako nastaju bradavice?

Uzročnik bradavica je humani papiloma virus, a bradavice se mogu javiti direktnim kontakom sa zaraženim ili dodirivanjem kontaminiranih predmeta – pribora za jelo, posteljine, odeće… Kada se ovaj virus prenosi sa čoveka na čoveka, taj oblik prenosa se naziva se autoinokulacija.Ukoliko postoji povreda ili infekcija na koži, HPV virus će se mnogo lakše širiti.

Kada je koža zaražena dešava se poremećaj keratinocita – to su ćelije koje čine oko 90 odsto površine kože, epidermisa. One proizvode keratin, protein koji je ključan za snagu i otpornost kože. Kada su keratinociti oštećeni, na koži se pojavljuju različita bradavičasta ispupčenja. Nakon inficiranja, bradavice se mogu pojaviti odmah ili čak nakon nekoliko meseci. Najbrže se prenose dodirom, češanjem bradavica, njihovim otkidanjem. Moguće je, ali vrlo retko, da se bradavice povuku same od sebe.

Izgled i vrste bradavica

Bradavice se mogu javiti na svim delovima kože i sluzokože. Najčešće se pojavljuju na vratu, šakama, leđima, dekolteu, u predelu pazuha, ali i na očnim kapcima i u genitalnoj regiji. Boja im može varirati od boje kože, svetlo žute, do braon i crne. Oblik im je takođe različit, zavisno od mesta na kojem se nalaze i koliko dugo su tu prisutne. Razlikujemo nekoliko tipova i evo kako da ih prepoznate:

  • Mladalačke bradavice javljaju se već u najzarnijem uzrastu kod dece, ali i kod tinejdžera. One su glatke, izdignute iznad kože, a boja im je žuta do braon. Često se mogu javiti na licu, izgledom čak mogu podsećati na akne. Brzo se prenose;
  • Obične bradavice su najčešće braon ili sivocrne boje, različitog oblika, grube su na dodir. Veličine su od nekoliko milimetara do jednog centimetra. Javljaju se najčešće na mestima pregiba na telu, laktovima, kolenima, čak se mogu javiti i ispod noktiju;
  • Končaste bradavice ili filiformne veruke javljaju se uglavnom na licu ili na vratu. Često pogađaju muškarce, a prenose se i tokom brijanja;
  • Papilomi su posebna vrsta visećih bradavica, najčešće su u boji kože ili pigmentovane. Javljaju se na vratu, u regiji pazuha, kapaka, na stomaku ili preponama. Veličina im je od 1 mm do 5 cm;

  • Kondilomi ili genitalne bradavice su šiljastog oblika i lako se prenose polnim putem. Kada je reč o ovom tipu bradavica, delovanje HPV- a može uzrokovati kod žena promene na grliću materice. To može biti opasno, jer dovodi i do raka grlića materice;
  • Verrucae plantares su bradavice koje se javljaju na petama i prstima nogu, a mogu da budu veoma bolne i da otežavaju hodanje.

Metode uklanjanja bradavica

Nakon što ste uočili neki oblik bradavice na svom telu, veoma je važno da konsultujete dermatologa. Često, pacijenti nisu sigurni o čemu je reč, ali ne odlaze kod lekara i nadaju se da će problem nestati sam od sebe. Kada znamo da su bradavice virusno oboljenje da ih lako možemo preneti drugim bliskim ljudima, utoliko je važnije da na vreme odemo kod lekara.

Najčešće, dovoljan je vizuelni pregled da se potvrdi dijagnoza bradvice. Ukoliko to nije dovoljno, lekar može odlučiti da se uradi biopsija kože kako bi se dijagnoza sa sigurnošću potvrdila. Iako je reč o benignim izraslinama, bradavice je važno ukloniti što pre, jer ćemo samo tako biti sigurni da se neće dalje širiti.

Dve su metode koje se najčešče preporučuju, a to su radiotalasna i laserska metoda uklanjanja bradavica. Obe su dostupne u našoj ordinaciji. Druge metode mogu biti hirurška ekscizija, krioterapija (zamrzavanje) ili ligacija – kada se šav vezuje oko bradavice, najčešće papiloma. Svakako, najbolje ih je eliminisati dok su u početnoj fazi, u samom nastanku i manje veličine. Na taj način sprečiće se njihovo dalje širenje i grupisanje na koži.

Uklanjanje bradavica radiotalasima

Uspešnost uklanjanja bradavica ovom metodom je čak 97 odsto. Zbog toga se najčešće preporučuje pacijentima kada treba ukloniti bradavice različitog tipa. Bez obzira na to gde se na koži nalaze i koliko dugo su tu, radiotalasi će biti podjednako efikasni.

Kako izgleda procedura?

Nakon pregleda kod dermatologa, procedura uklanjanja bradavice je veoma jednostavna. Na kožu se ubrizgava anestetik kojem je potrebno nekoliko minuta da deluje. Posle toga, radioatalasima se uklanja izraslina veoma precizno i bezbolno. Čitava procedura traje nekoliko minuta. Ukoliko je promena bila dublje u koži, rana se previja. Ukoliko je bila plića, neće biti krvarenja niti potrebe za previjanjem.

Odmah po završetku procedure vraćate se svojim obavezama. Bitno je samo da pratite savete lekara, a najčešće ćete kao terapiju dobiti lokalni antibiotk koji ćete mazati pet do 10 dana. To je važno da bi se sprečila sekundarna infekcija.

Prednosti radiotalasa

Uklanjanje bradavica radiotalasima je:

  • bezbolno i bezbedno;
  • traje kratko;
  • bez perioda oporavka.

Energija radiotalasa dovodi do isparavanja bradavice. Ukoliko su one manjeg prečnika, na koži neće ostati nikakav trag. Ako su veće, ostaće mala krasta koja će otpasti u narednim danima. Vremenom se koža oporavlja i izgleda kao da nikada na njoj nije bilo bradavice.

Radiotalasni nož ima prednost u odnosu na ostale metode jer može da uklanja bradavice sa svim delova kože, pa čak u regiji oka. Takođe, mala je mogućnost recidiva- ponovne pojave izraslina. Ovom metodom mogu se bezbedno uklanjati sve benigne promene na koži, među kojima su keratoze, fibromi, granuloma, lojne ciste. Sve o radiotalasnom uklanjanju mladeža pročitajte ovde.

Kontraindikacije

Infekcije kože, pejsmejker, akutne inflamatorne bolesti kože, epilepsija su apsulutne kontraindikacije. Relativne su dijabetes i trudnoća, ali je uvek preporuka da se sačeka da prođe porođaj i period dojenja.

Uklanjanje bradavica laserom

Pomoću CO2 lasera bradvice je moguće podjednako efikasno ukloniti, kao i radiotalasima. Jedini nedostatak je taj što laserom ne možemo uklanjati bradavice niti druge promene u predelu očiju i kapaka. CO2 laser koristi se uspešno i za uklanjanje ožiljaka, ali i različitih dobroćudih promena kao što su ksantelazme. Precizno uklanja promenu, a okolno tkivo ostaje neoštećeno.

Procedura

CO2 laser deluje slično kao i radiotalasi, jer izaziva isparavanje bradavice. Ona nestaje sa kože, bez ožiljka. Tretmani se izvode od oktobra do kraja marta, kako bi se sprečila pojava hiperpigmentacija. Intervencija se izvodi lokalnoj anesteziji. Uklanja se gornji oštećeni sloj kože, a zagrevanje tkiva uzrokuje isaparavanje promene koju želimo da odstranimo. Koža se brzo obnavlja, jer CO2 laser pospešuje sintezu kolagena.

Kontraindikacije

Laserski tretmani nisu pogodni u periodu trudnoće, dojenja, kao ni kod pacijenata sa malignim oboljenjima, herpesom, infekcijama na koži, upaljenim aknama.

Nega kože nakon uklanjanja bradavica

Od lekara ćete dobiti sve smernice kako da pravilno negujete kožu i regiju sa koje je odstranjena bradvica ili više njih. Najčešće se desetak dana maže antibiotska mast zbog sprečavanja infekcije, kao i određena krema za obnavljanje kože, recimo Cicaplast. Mlada koža će nakon otpadanja kraste biti veoma osteljiva. Ne izlažite se direktnom suncu minimum mesec dana, kako biste sprečili pojavu hiperpigmentacije u tom delu. Obavezno nanosite faktor sa visokom zaštitom, SPF 50, najmanje dva meseca nakon intervencije.

Može li se sprečiti pojava bradavica?

Često je neko zaražen HPV-om, a da to ni ne zna. U kontaktu sa drugim ljudima, virus se prenosi i širi. Važno je da prilikom korišćenja zajedničkih prostorija, kao što su saune, bazeni, teretane, veoma vodite računa o ličnoj higijeni. Ukoliko imate neke ogrebotine ili povrede na koži, zaštitite ih flasterom, jer HPV najlakše prodire upravo kroz oštećenu kožu. Budite savesni i ukoliko primetite promenu na kožu za koju sumnjate da je bradavica, odmah se javite lekaru.

Uklanjanje bradavica radiotalasima-cena?

Cene naših usluga i tretmana možete pogledati na stranici Cenovnik. Za sve dodatne informacije pozovite nas na 064/237-0707.