Opadanje kose je veliki problem sa kojim se danas suočava sve više žena i muškaraca. Proređivanje kose, njeno ubrzano opadanje i pojava ćelavosti, jasni su znaci da moramo nešto preduzeti. Svaki gubitak kose u većoj količini od one koja se smatra normalnom naziva se alopecija.

Brojni su uzroci koji mogu dovesti do ovog stanja. Osim što predstavlja estetski problem, gubitak kose može biti i simptom brojnih zdravstevnih problema. Zato je važno da znamo kada da reagujemo i potražimo pomoć već sa pojavom prvih simptoma.

opadanje kose

Opadanje kose

Svakodnevno opadanje kose je potpuno prirodan proces. Kosa raste, opada, smenjuje je nova i normalno je da svakog dana opadne između 50 do 100 dlaka. Rast kose se odvija u fazama. To su anagena, katagena i faza mirovanja, takozvana telogena faza. Nakon završetka faze mirovanja, vlas ispada, a nova vlas raste u folikulu.

S godinama i starenjem, prirodno je da se i kosa proređuje. Nažalost, prerano opadanje kose sve češće pogađa i mlađe osobe. Kod mlađih žena uzrok naglog gubitka kose najčešće su stres i hormonski disbalans, dok je kod muškaraca za ćelavosti i pojavu zalizaka najčešće kriva genetika.

Koji su uzroci opadanja kose?

Genetske predispozicije

Genetika i porodična istorija najčešći su uzroci opadanja kose. Ovde govorimo o naslednom stanju koje se odvija uporedo sa starenjem. Stručno, ovakav gubitak kose naziva se androgena alopecija, odnosno, ćelavost po muškom i ćelavost po ženskom obrascu. Javlja se postepeno i po jasno predvidivom šablonu. Kod muškaraca to je opadanje duž linije kose, pojava takozvanih zalizaka. Kod žena, dolazi do naglog gubitka kose, njenog proređivanja.

Hormoni

Hormonska neravnoteža, najčešće zbog trudnoće, nakon porođaja ili u menopauzi, kod žena može uzrokovati naglo opadanje i proređivanje kose. Ono može biti privremeno ili trajno. Takođe, problemi sa štitnom žlezdom često mogu dovesti do hormonskih promena, koje mogu usloviti i gubitak kose. Zato je važno proveriti hormone štitne žlezde na vreme i konsultovati se sa endokrinologom koji će odrediti adekvatnu terapiju.

Infekcije

Različite infekcije vlasišta i skalpa, poput gljivičnih infekcija koje se stručno nazivaju tinea capitis, mogu biti uzok opadanja kose. Ovakvo stanje se često javlja kod dece pre pojave puberteta. Kod odraslih se javlja izuzetno retko i to u slučaju slabog imunog sistema- imunosupresije. Takođe, i druge različite infekcije, poput sekusalno prenosivih bolesti kao što je sifilis takođe mogu biti marker bolesti.

Stres, nedostatak vitamina i minerala

Stres, bilo psihički ili fizički, određene traume organizma, nedostatak ključnih vitamina, poput B12, kao i minerala, kao što su cink i gvožđe, lako mogu dovesti do alopecije areata. Ovo je veoma često medicinsko stanje koje je direktno povezano sa imunološkim sistemom i uzrokuje neuobičajeno opadanje. Prepoznaje se po opadanju kose u pečatima, najčešće nastupa iznenada i veoma je progresivno.

Ostali uzroci

Dehidratacija organizma, manjak proteina, biotina, kao i previše vitamina A, mogu uzrokovati proređivanje i gubitak kose. Uzimanje određenih lekova i suplemenata, poput onih koji se koriste za kancer, artritis, depresiju, srčane probleme, giht i visok krvni pritisak, mogu za posledicu imati opadanje kose.
Hemoterapija i radioterapija takođe mogu biti uzrok.
Preterano stilizovanje kose, frizure koje zatežu kosu, farbanje, peglanje, sve to može dovesti do istanjivanja, lomljenja i naglog opadanja vlasi.

Kako na vreme prepoznati opadanje kose?

Glavni simptom alopecije jeste opadanje kose, ali isto tako, može se javiti i opadanje drugih dlaka na telu, poput dlaka s obrva, trepavica ili lica. Prvi simptomi alopecije najčešće se javljaju pre 30. godine života a pojava opadanje kosa češća je u jesen i zimu. Alopecija može biti žarišna i difuzna.

Žarišnu alopeciju karakteriše manji gubitak dlaka na određenom delu tela, najčešće je to opadanje kose.

Difuzna alopecija nastaje usled poremećaja evolucije životnog ciklusa kose. U ovom slučaju dlake iznenada prelaze u fazu opadanja. Dolazi do stanjivanja kose i njenog naglog opadanja. Kod nekoga to može biti tek jedva primetno, a kod drugih ljudi može doći do opadanja kose u pramenovima.

Najvažnije od svega je da problem opadanja kose ne prepuštamo slučaju, već da na vreme reagujemo, otkrijemo uzrok i nađemo adekvatnu terapiju. U suprotnom, može doći do trajnog opadanja kose i prerane pojave ćelavosti.

opadanje kose

Opadanje kose kod žena

Kod žena, opadanje kose najčešće je uzrokovano preteranim stresom, hormonskim disbalansom, ali i genetskim predispozicijama. Gubitak kose kod žena je u većini slučajeva difuznog tipa. Ređe zahvata bočne i potiljačne regije poglavine.

Prilikom postavljanja dijagnoze potrebno je proveriti kompletnu krvnu sliku, gvozđe, hormone štitne žlezde i enzimski status, zbog eventulano povećanih androgenih hormona. Takođe, dijagnoza uključuje i testove koji mogu ukazati na druge zdravstvene poremećaje.

Opadanje kose kod muškaraca

Problem opadanja kose pogađa više od 50% muške populacije, starije od 40 godina. Najčešće je reč o androgenoj alopeciji, odnosno, muškom obrascu gubitka kose. Kosa opada i proređuje se najčešće u frontalnoj, temenoj regiji i na kruni poglavine.

Androgena alopecija kod muškaraca nastaje usled dejstva dihidrotestosterona (DHT) na folikule dlaka. Ovo utiče na smanjenje anagene faze rasta kose, što dovodi do toga da se folikuli smanjuju i na kraju nestanu.

Opadanje kose- uspostavljanje dijagnoze

Pronalaženje uzroka i uspostavljanje adekvatne dijagnoze, osnova su za nalaženje efikasnog tretmana protiv opadanja kose. Bitno je lekaru izneti sve važne faktore koji su mogli dovesti do opadanja kose, predočiti porodičnu istoriju, anamnezu, da li je pacijent pretrpeo određene traume, stres. Sve to može biti ključno za donošenje dijagnoze i pravilno lečenje.

Dermatolog može prepoznati alopeciju proučavanjem temena glave, kao i posmatranjem nekoliko vlasi pod mikroskopom. Ukoliko je potrebno, može se raditi biopsija temena kako bi se odbacili eventualni, drugi uzroci gubitka kose. Takođe, kompletna krvna slika, status hormona i drugi testovi su neophodni kako bi se utvrdio pravi uzrok opadanja kose.

Opadanje kose- načini lečenja

Pristup svakom pacijentu je individualan, a terapija i metode lečenja opadanja kose određuju se na osnovu uzroka i potvrđene dijagnoze.

U slučaju kada je gubitak kose uzrokovan određenom infekcijom, tipa gljivicama, sifilisom, adekvatno lečenje infekcije je prvi i najvažniji korak do oporavka.

Ukoliko je reč o cikatricijalnoj alopeciji adekvatne analize i terapije su potrebne da bi se zaustavio proces upale vlasišta i opadanje kose.

Lečenje trihotilomanije, odnosno, čupanja kose, obuhvatiće razgovor sa psihologom, ali i lekove za udružene psihijatrijske komponente.

Kada je potvrđena alopecija areata, lečenje će zavisiti od stepena zahvaćenosti opadanja vlasi. Odnosno, da li je zahvaćeno samo vlasište ili celo telo. Prva terapija može biti lokalna primena koritkosteroidnih masti. Poslednji vid terapije su sistemske terapije tj. lekovi koje se uzimaju u vidu tableta ili intravenozne terapije.

Tretman androgene alopecije kod muškaraca i žena obuhvata nekoliko opcija. To mogu biti lekovi kao što su minoksidil, a koji se nanosi na kožu glave obično jednom ili dva puta dnevno. Minoksidil može stimulisati rast kose i sprečiti dalje opadanje kose, a najviše pomaže u ranoj fazi opadanja kose. Ovaj lek ima tendenciju da bude efikasniji kada se koristi zajedno sa drugim tretmanom za gubitak kose kao što su recimo PRP i mezoterapija.

I ovde dolazimo do tretmana koji su se pokazali kao najefikasniji u lečenju opadanja kose. U našoj ordinaciji primenjujemo ih sa velikim uspehom.

Opadanje kose- najefikasniji tretman

Savremena estetska medicina iznedrila je nekoliko veoma efikasnih rešenja koja sprečavaju opadanje kose, stimulišu rast dlake i dovode do ponovnog rasta vlasi. Najefikasniji među njima su PRP tretman i mezoterapija.

Mezoterapija kose

Mezoterapija kose podrazumeva ubrizgavanje koktela bogatih mineralima, vitaminima, antioksidansima i faktorima rasta. Reč je o potpuno bezbednoj i gotovo bezbolnoj proceduri, nezamenljivom prilikom rešavanja problema u vezi sa opadanjem kose, ali i kada treba ojačati i progustiti vlasi. Ova nehirurška metoda ojačaće koren dlake, hidrirati i nahraniti vlasište. Na taj način, usporava ili zaustavlja opadanje kose i efikasno podstiče rast novih vlasi.

Šta treba da znate o tretmanu?


Nakon pregleda i razgovora sa lekarom, utvrđuje se da li je mezoterapija kose najbolje rešenje u određenom slučaju. Lekar zatim pravi plan tretmana kako bi se postigli optimalni rezultati.

Određuju se pažljivo koji će mezokokteli biti korišćeni, u zavisnosti od pola, godina, problema koji postoji. Sama procedura je jednostavna. Mezoterapijski kokteli se tankim iglicama ubrizgavaju direktno u kožu glave. Tretman traje do 30 minuta. Perioda oporavka nema, pacijent se odmah vraća svojim obavezama.

Broj potrebnih tretmana zavisi od problema koji tretiramo, kvaliteta same dlake i tretirane površine. Prvi rezultati mezoterapije kose uočljivi su već nakon mesec dana, a tretmani se rade u razmacima od oko tri nedelje.

Detaljno o mezoterapiji kose možete saznati na klikom na link.

opadanje kose

PRP tretman kose

PRP tretman kose je savremena regenerativna metoda kojom se pomoću krvne plazme bogate trombocitima i faktorima rasta podstiče obnavljanje ćelija, stimuliše se folikul dlake i podstiče rast nove kose.

PRP je skraćenica od Platelet rich plasma što u prevodu znači: krvna plazma bogata trombocitima. Krvne pločice ili trombociti prepuni su faktorima rasta (growth factors) i bioaktivnim proteinima. Ubrizgavanjem takve krvne plazme u teme pacijenta stvaraju se novi krvni sudovi, stimuliše se folikul dlake na rast i regeneriše se oštećeno tkivo vlasišta.

Najbolji kandidati za ovu metodu su osobe u ranoj ili srednjoj fazi opadanja kose, dakle, kod početno ili umereno proređene kose. PRP kose je od velike pomoći u slučaju opadanja kose u pečatima, kada treba ubrzati rasta kose i obnaviti vlasište.

Šta treba da znate o PRP terapiji?

Reč je o potpuno prirodnoj metodi, minimalno invazivnoj, a mogućnost pojave alergija i neželjenih reakcija minimalna. Procedura je jednostavna, a počinje tako što se pacijentu najpre izvadi malo krvi iz vene. Krv se zatim cenrtifugira i iz nje se odvajaju trombociti koji otpuštaju faktore rasta. U takvoj krvnoj plazmi koncentracija trombocita je veća od tri do pet puta nego u punoj krvi. Ovaj krvni serum ubrizgava se tankim iglama u teme pacijenta, u regije na kojima je potrebno povećati rast kose.

U narednih 7 do 10 dana trombociti počinju da otpuštaju faktore rasta. Dolazi do regeneracije kose, hidriranja kože glave i poboljšanja cirkulacije.

Iskustva su pokazala da se rezultati dobijaju nakon serije od tri tretmana. Između svakog tretmana pravi se razmak od mesec dana. Prema istraživanjima, pacijenti sa naslednim gubitkom kose pomoću PRP tretmana mogu sprečiti opadanje i pokrenuti njen rast.

Sve o PRP kose možete pročitati ovde.

Šta odabrati: mezoterapiju ili PRP kose?

Obe metode daće odlične rezultate u borbi sa opadanjem kose, jačanjem vlasi i poboljšanja kvaliteta kose. Mogu se kombinovati ili primenjivati samostalno.

Mezokokteli bogati biotinom, antioksidansima i ostalim aktivnim supstancama će učiniti da kosa bude gušća, bujnija a dlaka jača.

PRP tretman kose je siguran način da se izborite sa njenim opadanjem, podstaknete njen brži rast, obnovite tkivo vlasišta. Najbolje rezultate postižemo kada sa lečnjem krenemo u ranoj fazi opadanja kose. Tada je uspešnost do 80%.

Kako sprečiti opadanje kose?

Evo nekoliko saveta koji su sigurno od velike pomoći kada želimo da sprečimo opadanje kose.

  • Pijte dovoljno vode, oko 2 l dnevno. Hidratacija organizma veoma važna i za lep i zdrav izgled kose.
  • Ishranu obogatite vitaminima B i C, jedite namirnice bogate gvožđem, cinkom, proteinima.
  • Birajte preparate za kosu koji ne sadrže veštačke supstance, sulfate, parabene. Opredelite se za prirodnije varijante. Ukoliko farbate kosu odlučite se za prirodne farbe koje nemaju veliki procenat amonijaka.
  • Masirajte teme glave nekoliko minuta, svaki put kada perete kosu. Tako ćete poboljšati cirkulaciju vlasišta i ojačati koren dlake.
  • Nemojte češljati kosu dok je mokra.
  • Svakodnevno vezivanje kose u rep oslabiće cirkulaciju temena glave i zato će dlake brže opadati. Neka kosa što više bude puštena.

cene i dodatna pitanja

Ukoliko imate problem sa opadanjem kose, cene PRP i metoterapije možete proveriti na stranici Cenovnik. Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa tretmanom pozovite nas na 060/345-0304 ili nam pišite na estetikabgd@gmail.com.

Podelite članak!