Uklanjanje mladeža radiotalasima ili hirurškim putem izvodi se kada se primeti promena u boji i strukturi mladeža, ali i onda kada on stvara nelagodnost ili je estetski neprihvatljiv.

Uklanjanje mladeža

Šta su mladeži?

Mladeži su benigne kožne izrasline sastavljene od melanocita. Melanociti su ćelije odgovorne za stvaranje pigmenta u koži. Mladeži nastaju kada se melanociti grupišu na jednom mestu. Tada se formiraju promene na kože koje mogu biti tamnije ili svetlije, u nivou kože ili izdignute. Mladeži imaju mnogo različitih oblika i veličina, te tako primećujemo na telu ovalne ili okrugle, braonkaste, crne ili crvene mladeže.

Većina mladeža se pojavljuje u ranom detinjstvu i adolescenciji, a normalno je imati 10 do 40 mladeža u odraslom dobu. Promene mladeža ili pojavu novih mladeža posle 25. godine treba uredno posmatrati, jer mogu signalizirati komplikacije, među kojima je najteži oblik promene rak kože.

Preporučujemo da redovno odlazite kod dermatologa na pregled mladeža, a da sami uradite samopregled svakog meseca. Koža je naš najveći organ, koji nas čuva i štiti od svih spoljašnjih uticaja, zato je neophodno odvojiti malo vremena i obaviti preventivni pregled.

Uklanjanje mladeža

Uklanjanje mladeža može se raditi iz estetskih ili zdravstvenih razloga. Kada su mladeži na mestu koje je sklono trljanju, povređivanju, ili grebanju, tada je opcija uklanjanja poželjna. Povređivanje i krvarenje mladeža, uvek treba da se ispita detaljnim pregledom stručnog lica.

Ako postoji sumnja da mladež menja svoju strukturu i veličinu, neophodno je obaviti pregled, kako bi se otklonile dalje sumnje, i kako bi pacijent bio siguran da je sve u redu.

Ono što je važno znati je to da se novi mladeži mogu javiti u bilo kom dobu. Posebno se ističu periodi kada su prisutni hormonski disbalansi u organizmu, u tinejdžerskom dobu i nakon trudnoće. Razlozi zbog kojih se mladeži javljaju na telu mogu biti i genetska predispozicija, ali i česta izloženost sunčevim zracima i boravak u solarijumu.

Kada treba razmotriti uklanjanje mladeža?


Kozmetički razlozi:
Uobičajeni razlog za uklanjanje mladeža, posebno ako je mladež velik, istaknut ili na uočljivoj lokaciji.
Nelagodnost ili iritacija:
Mladeži koji se često trljaju o odeću ili se iritiraju kod nošenja nakita mogu da se uklone radi udobnosti.
Sumnja usled promene na koži:
Mladeži koji menjaju boju, veličinu, oblik ili teksturu treba da se pregledaju kako bi dermatolog mogao da proceni da li je potrebno uklanjanje koje bi sprečilo komplikacije na koži, ali i potencijalni rak kože.

Kada je neophodno ukloniti mladež?

Mladež je neophodno ukloniti kada lekar okarakteriše mladež kao rizičan, nakon detaljnog pregleda i nalaza. U drugim slučajevima, uklanjanje mladeža se može uraditi samoinicijativno, odnosno iz kozmetičkih ili praktičnih razloga – kada vam mladež stvara nelagodnost, ili vam se ne dopada kako izgleda.

Najčešći razlozi za uklanjanje mladeža

  • Mladeži koji spadaju u rizičnu grupu
  • Estetski razlozi
  • Nagla promena u boji mladeža
  • Nagla promena u strukturi i veličini mladeža
  • Asimetričnost, iskrzalost, nepravilne ivice mladeža
  • Povreda mladeža, otkinut mladež, krvarenje
  • Bolni mladeži, skloni iritaciji

Hirurško uklanjanje mladeža

Hirurško uklanjanje mladeža je bezbedno, bezbolno i ne postoje rizici koji treba da vas brinu prilikom ove procedure. Uklanjanje mladeža hirurškim putem je jedini siguran način da se trajno uklone sve ćelije mladeža.

Hirurško uklanjanje mladeža – procedura

U slučajevima kada postoji sumnja u uredan nalaz mladeža, dermalni mladeži se otklanjaju hirurškim putem, u lokalnoj anesteziji. Procedura je brza i jednostavna, i jedino lokalna anestezija može da izazove blagu nelagodnost. Na ovaj način, mladež se uklanja u celosti, a zatim se šalje na dalje analize. Na mestu otklanjanja, plasiraju se šavovi i vodootporni flaster.

Hirurško uklanjanje mladeža – oporavak

Vodootporni flaster se skida nakon 48h, i rana se ne kvasi. Pacijent nakon dva dana dolazi na prvo previjanje i zamenu flastera, a u narednim danima, rana se prati. Konci se nakon uklanjanja mladeža skidaju za 7 dana, a nakon 14 sve ostale lokalizacije.

Ono što treba da izbegavate u dve do tri nedelje od uklanjanja mladeža jesu spa centri, saune, bazeni, naporne fizičke aktivnosti i treninzi. Kada se konci skinu, možete se vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima.

uklanjanje mladeža hirurško

Uklanjanje mladeža radiotalasima

Osim hirurške intervencije, mladež se može ukloniti i radiotalasima. Radiotalasi su najbolji izbor kada je mladež zdrav, a pacijent želi njegovo odstranjivanje iz estetskih ili praktičnih razloga. Pre same procedure, neophodno je da se ispita da li je mladež rizičan, i ukoliko jeste, biće preporučeno hirurško odrastranjivanje.

Za radiotalasnu proceduru, odlučuju se pacijenti koji često povređuju mladež, ne dopada im se kako izgleda na određenom mestu ili se on nalazi na nezgodnom mestu koje je sklonu povređivanju. Potrebno je i da mladež ima određenu dubinu, kako bi mogao da se ukloni radiotalasnim nožem.

Uklanjanje mladeža radiotalasima – procedura

Uklanjanje mladeža radiotalasima se obavlja uz pomoć radiotalasnog noža. Okolna tkiva se minimalno oštećuju i ova procedura je preciznija u odnosu na hiruršku. Radiotalasni nož emituje talase koji odrstranjuje mladež zajedno sa petiljkom.

Intervencija je veoma brza, jednostavna i ne zahteva period u kome će pacijent morati da se distancira od svojih svakodnevnih aktivnosti.
Mladež se dalje šalje na histopatološku analizu.

Uklanjanje mladeža radiotalasima – oporavak

Prednost radiotalasne procedure je u tome što nema potrebe za oporavkom, na način kakav imamo kod hirurške intervencije. Koža sama zarasta u narednih desetak dana. Svakog dana treba nanositi antibiotsku mast i pratiti zarastanje rane.

Mali ožiljak u obliku mladeža će ostati na koži, i vremenom će izbledeti. Ukoliko pacijent nije zadovoljan izgledom ožiljka, može ga odstraniti uz pomoć lasera. Radiotalasno uklanjanje mladeža nije bolno, traje desetak sekundi, a bol se neće javiti ni nakon procedure.

Kako prepoznati rizičan mladež?

Mladež na koji treba obratiti pažnju i zbog je preporučljivo doći na pregled dermatologa je onaj koji menja boju ili svoju strukturu. Ukoliko ste uočili da mladež postaje asimetričan, ili se povećava, ovo je znak da treba odmah reagovati.

Rizični mladeži mogu biti nepravilnih ivica, mogu da deluju iskrzano ili sa na njima može pojaviti druga boja. Takođe je važno da posetite dermatologa ukoliko primetite krvarenje mladeža (bez obzira da li se to desilo usled fizičkog oštećenja ili je mladež sam prokrvario). Ukoliko vas mladež svrbi, iritira ili osećate bol ili nelagodu pri dodiru, ove znake nemojte da ignorišete.

Uklanjanje mladeža Beograd

Pregled dermatologa u našoj IMedic ordinaciji u Beogradu može da vam otkloni sumnje i da pregledom utvrdi da je odstranivanje mladeža neophodno. Promene na koži ne treba da vas plaše, nije uvek u pitanju maligna promena. Većina mladeža jeste bezopasna, ali jedino pravovremena i adekvatna prevencija to može da dokaže.

Preventivni dermoskopski pregled

Preglede mladeža treba obavljati jednom godišnje, i svakog meseca je preporučljivo obavljati samopregled kod kuće. Ovo posebno važi za osobe koje su već imale problema sa mladežima, i za one koji imaju genetsku predispoziciju za stvaranje melanoma.

Rutinski pregled je pogodno uraditi i u trenutku kada se na telu jave novi mladeži, i nakon trudnoće. Pregledi su brzi, bezbolni i jednostavni, a mogu vas rešiti sumnje i nedoumica oko promena na koži.

Uklanjanje mladeža Beograd

Ukoliko želite da obavite rutinski pregled mladeža ili zakažete uklanjanje mladeža hirurškim putem ili uz pomoć radiotalasa, to možete uraditi pozivanjem na broj telefona: 064/237-0707.

Takođe, ukoliko imate dodatnih pitanja oko procedura, slobodno nas pozovite. O cenama i kompletnim uslugama možete se informisati na našoj stranici Cenovnik.